Miyop

Miyop

Toplumun yaklaşık olarak %40’ında görülen miyop, kişilerin uzaktaki nesneleri zorlukla ve bulanık görmesi demektir. Örneğin örme, okuma gibi yakından yapılacak işleri kolaylıkla yaparken, uzaktaki tabelaları okumada, arka sıralardan sınıf tahtasını okumada güçlük çekerler. Miyopun kalıtımsal olma ihtimali vardır. Genelde 8-10 yaşlarında görülmeye başlar. Ve çocuğun vücut gelişimine de bağlı olarak 20’li yaşlarda değişik oranlarda ilerleyebilir. […]

Toplumun yaklaşık olarak %40’ında görülen , kişilerin uzaktaki nesneleri zorlukla ve bulanık görmesi demektir. Örneğin örme, okuma gibi yakından yapılacak işleri kolaylıkla yaparken, uzaktaki tabelaları okumada, arka sıralardan sınıf tahtasını okumada güçlük çekerler. Miyopun kalıtımsal olma ihtimali vardır. Genelde 8-10 yaşlarında görülmeye başlar. Ve çocuğun vücut gelişimine de bağlı olarak 20’li yaşlarda değişik oranlarda ilerleyebilir. Daha sonraki yaşlarda bu durum yavaşlar.

ve Teşhisi
Miyop gözleri fazla yormaktan veya çok kullanmaktan olmaz. En belirgin sebebi kalıtımdır. Miyop bazı hastalıklarla veya bir takım hastalıkların sonucunda meydana gelebilir. Diyabet, katarakt, marfan gibi. Gözün önden arkaya doğru normalin üstünde uzun olduğu yada kornea veya merceğin kırılmasının normalden güçlü olduğu durumlarda da gelişir. O yüzden görüntü yüzeyinde değilde önünde gelişir. Miyop göz doktoru tarafından yapılan muayene ile teşhis edilir.

Miyop Tedavisi:
Gözlük ve lens en yaygın tedavi biçimidir. Görüntüyü netleştirmekle birlikte tedavi edici veya ilerlemeye etkisi yoktur. Lazer tedavisi de uygun görülebilen kişilere yapılabilir. Bunun için; 18 yaşından büyük olmak, son bir yıl içinde kullandığı gözlük numarasının değişmemiş yada az değişmiş olması gözlük numarasının 10 numaraya kadar olması, gözlerde başka bir hastalığın bulunmaması ve lazer yapılacak kişinin diyabet, romatizma gibi rahatsızlıkların olmaması gerekir. Yine ameliyata karar vermek için bir takım tetkiklerin yapılması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM