Nasıl Rahat Uyunur? Rahat Uyuma Yöntemleri

Nasıl Rahat Uyunur? Rahat Uyuma Yöntemleri

Günün stresini ve yorguluğunu atmanın en iyi yolu hiç şüphesiz geceleri rahat uyumaktan geçiyor. Gün boyu yaşanan stresler, aşırı iş yoğunluğu veya sağa sola koşuşturmaca ile geçen zamanın ardından dinlenme vakti önemlidir. Özellikle gece uykusu vücut sağlığı açısından büyük öneme sahip. Bu yazımızda önereceğimiz faktörler ile geceleri rahat bir uyku çekeceksiniz. Öncelikle iyi bir uyku […]

Günün stresini ve yorguluğunu atmanın en iyi yolu hiç şüphesiz geceleri rahat uyumaktan geçiyor. Gün boyu yaşanan stresler, aşırı iş yoğunluğu veya sağa sola koşuşturmaca ile geçen zamanın ardından dinlenme vakti önemlidir. Özellikle gece uykusu vücut sağlığı açısından büyük öneme sahip. Bu yazımızda önereceğimiz faktörler ile geceleri rahat bir uyku çekeceksiniz.

Öncelikle iyi bir uyku için metabolizma çalışması önemlidir. Metabolizmanın sağlıklı çalışması için ise düzenli beslenme şarttır. Kan basıncı ve nabız düşüren bazı yiyecekler metabolizmanın yavaşlamasına katkıda bulunarak, uyku düzeni sağlanması konusunda yardımcı olabilir. Bazı besinler ise metabolizma çalışmasını bozarak daha aktif olmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak ise uykusuzluk yaşanabilir.

İyi bir uyku uzmanlara göre melatonin salgısının düzenli olmasından geçiyor. Doğada melatonin özlü besin sayısı az bulunurken, uykuya yine yardımcı olabilecek triptofan özlü besinleri rahatça bulabiliyoruz. Örneğin hayvansal ve bitkisel olarak bir çok yiyecekte triptofan mevcut.

Tüm beden ve bünye için uyku saatinin en ideal zaman dilimi akşam 23.00 ile sabah 07.00 arasıdır. Bu zaman aralığında alacağınız uyku vücut sağlığı açısından büyük öneme sahiptir. Metabolizma düzenli hale gelir, kalp atış ritmi düzenlenir, beyin hücreleri ve vücut organları için yararlıdır. Uyurken mutlaka içi ipek yumuşak pamuk ile doldurulmuş yastık tercih edin. Ayrıca yatağınızın ortopedik olmasına da özen gösterin. Sert zemin üstünde kesinlikle uyumayın. En iyi uyku pozisyonu ise sağ tarafa dönerek yatmadır. Bu tarz uyku da bünye daha da rahatlayacak ve gevşeyecektir. Ayrıca yatarken gece lambası veya herhangi bir ışık açık olmamalıdır. Bu sayede daha kolay uyunacaktır. Eğer uyumada sıkıntı çekiyorsanız bir göz bandı da kullanabilirsiniz. Uyumadan önce 1 bardak su tüketirseniz tüm gece boyunca uyurken o su vücut organlarınızı temizleyecektir.

Bunlar dışında tüketeceğiniz 5 besin uyumanızı daha da kolaylaştıracak ve uykunuzun daha sağlıklı geçmesini sağlayacaktır. Bunlar ; süt, ceviz, muz, ahududu, yulaftır.

Akşamları bu besinlerden azar azar tüketmeniz uyku düzeninde etkili olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM