Nevrasteni Nedir?

Nevrasteni Nedir?

Nevrasteni sinir sistemi, vücut ve zihnin aşırı yorgun düşmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Psikolojik bir hastalıktır. Sinir gücünde azalma, baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk, kabızlık gibi belirtileri vardır. Nevrasteniyi ortaya çıkaran en önemli neden kafa yorgunluğudur. Endişeli olmak, aşırı üzülmek, bir hedefe ulaşmak için gösterilen aşırı çaba, başaramamaktan korkmak da nevrasteniye ortam hazırlar. Hastalığın genetik […]

sinir sistemi, vücut ve zihnin aşırı yorgun düşmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Psikolojik bir hastalıktır. Sinir gücünde azalma, baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk, kabızlık gibi belirtileri vardır. Nevrasteniyi ortaya çıkaran en önemli neden kafa yorgunluğudur. Endişeli olmak, aşırı üzülmek, bir hedefe ulaşmak için gösterilen aşırı çaba, başaramamaktan korkmak da nevrasteniye ortam hazırlar. Hastalığın genetik yönü olmasıyla birlikte, buna elverişli bünyelerde de görülür. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık rastlanır.

Belirtileri:
Nevrasteni olan kişide devamlı heyecan ve korku hali vardır. Bazı zamanlar oluşan şiddetli baş ağrıları hastayı fazlasıyla rahatsız eder. Ayrıca yukarıda saydığımız gibi, halsizlik, uykusuzluk, unutkanlık, aşırı sinirlilik ve fiziksel olarak kabızlık arasında yer alır.

Tedavisi:
Nevrastenide tedavi iki yolla yapılır. biri psikolojik diğeri fiziksel tedavidir. Psikolojik tedavide hasta telkin yoluyla kuruntu ve endişelerinden arındırılmaya çalışılır. Bu yönteme psikoterapi yöntemi denir. Fiziksel tedavide hastaya su tedavisi olan hidroterapi, masaj, hastayı yormayacak masaj ve hareketler uygulanır. Tedavi sırasında hastanın istirahat halinde olması tedaviyi kolaylaştırır. Uzun süreli yatak tedavisi bu hastalık için iyi netice vermektedir. Ayrıca hastanın yaşantısına dikkat edip sağlıklı beslenmeye çalışması ve kahve, sigara gibi uyaranları bırakması tedavi açısından olumlu olacaktır.

Nevrasteni ve isteri ilk zamanlar birbirine benzeyen hastalıklarıdır. Ama ikisini birbirinden ayıran farklı özellikleri vardır. İsteri daha çok sinir sisteminin merkez bölgelerinden gelen bir hastalıktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM