Obsesif-Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif-Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesyon takıntı anlamına gelir. Kaygıyı gidermek için tekrarlanan davranışlara ya da mantıksız hareketlere kompilsüyon denir. Obsesif- kompulsif  kişi zihnini sürekli meşgul eden düşüncelerin, abartılı, saçma ve anlamsız olduğunu bildiği halde buna engel olamaz. Bu farkındalık düzeyi kişiden kişiye değişir. Bu tip kişiler bazen düşüncelerin saçmalığı, anlamsızlığı konusuna ikileme düşer, bazen bunların saçmalık olduğunu kabul eder […]

Obsesyon takıntı anlamına gelir. Kaygıyı gidermek için tekrarlanan davranışlara ya da mantıksız hareketlere kompilsüyon denir. Obsesif-   kişi zihnini sürekli meşgul eden düşüncelerin, abartılı, saçma ve anlamsız olduğunu bildiği halde buna engel olamaz. Bu farkındalık düzeyi kişiden kişiye değişir. Bu tip kişiler bazen düşüncelerin saçmalığı, anlamsızlığı konusuna ikileme düşer, bazen bunların saçmalık olduğunu kabul eder buna rağmen eylemi gerçekleştirdiğinde kendince mantıksal açıklamalar sıralar. Bazen de düşüncelerin verdiği sıkıntıya kaşı koyamayan kişi, buna karşı başka bir düşünce ve eylemle diğer düşünceyi etkisizleştirmeye çalışarak kompulsiyon geliştirilir.

Bu tip bozukluklarda, mesela kişi herhangi bir şeye temasından sonra elini defalarca yıkayabilir. Tüm elbiselerini dezenfekte edebilir. Dışarı çıkmadan evvel bir çok defa evi, sokağa çıktığında kapıyı kontrol edebilir. Sevdiklerinin ölümünden korkar, kötü bir şey olacağını düşünür. En çok görülen kompulsiyonlar yıkama ve temizlenme, sayma, kontrol etme, sıraya koyma…. Obsesyon ve kompulsiyonlar kişinin dikkatini bir yöne yoğunlaştırmasına engel olurlar.
Bu kişinin günlük yaşamını etkiler hale gelir. Bu durumlarda uyku düzensizliği, suçluluk duygusu, hastalık hastalığı, alkol kullanımı gibi belirtiler görülür.

Obsesif-kompulsif  Nedenleri:

Ergenlikte ve gençlik çağında başlar. Belirtileri yavaş ortaya çıkar. Nadiren aniden geliştiği de olur. Aile bireylerinden yada olumsuz şartlardan stres, sıkıntı, üzüntüden dolayı gelişebilir. Genetik ve biyolojik etkisi de vardır.

Obsesif-kompulsif Tedavisi:

Obsesif-kompulsif tedavisinde obsesyon ve anksiyeteleri azaltmak için ilaç tedavisi ile birlikte psikolojik tedavide etkili olur. Tedavi uzun bir süreye yayılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM