Ödem Sorununuza Çareler

Ödem Sorununuza Çareler

Ödem kilo verme sırasında sık rastlanılan bir problemdir. Özellikle yüzde, ellerde, ayaklarda ve karında ağrısız şişlikler olarak vücuda yansır. Vücutta su birikmesi sonucunda oluşur. Başlıca oluşma nedenleri şunlardır: Hareketsizlik Kalp, damar, böbrek, karaciğer hastalıkları, hormonal bozukluklar, yüksek tansiyon Tedavi için kullanılan kortizon ve ağrı kesici türünden ilaçlar Yeterli su tüketmeme Stres Aşırı derecede karbonhidrat tüketimi […]

Ödem kilo verme sırasında sık rastlanılan bir problemdir. Özellikle yüzde, ellerde, ayaklarda ve karında ağrısız şişlikler olarak vücuda yansır. Vücutta su birikmesi sonucunda oluşur. Başlıca oluşma nedenleri şunlardır:

Hareketsizlik
Kalp, damar, böbrek, karaciğer hastalıkları, hormonal bozukluklar, yüksek tansiyon
Tedavi için kullanılan kortizon ve ağrı kesici türünden ilaçlar
Yeterli su tüketmeme
Stres
Aşırı derecede karbonhidrat tüketimi
Şişmanlık
Aşırı tuz tüketimi

Hastalık sebebiyle oluşan ödemler genelde göz çevresi, bacaklar, eller ve karında oluşur. İnmeyen şişlikler bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bunun yanında mevcut hastalığa göre yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı gibi şikayetler olabilir. Böyle durumlarda vücut genelde şiş ve bacağın ön yüzüne bastırdığınızda çukurlaşma oluşur. Böyle bir durumla karşı karşıya iseniz mutlaka bir dahiliye uzmanına gidip ödeme sebep olan rahatsızlığı bulup tedavi ettirmeniz gerekir.

Nedeni belirsiz ödemlerde şişlikler gün içinde değişir. Ve kişinin hayatında çokça değişim olmuyorsa kişi fiziksel aktivitesini ve su tüketimini arttırarak bu tip ödemden kurtulabilir. Eğer vücudunuzda bu tip şişlikler hissediyorsanız ilk iş tuz ve tuzlu gıdaları kesmek olmalıdır.

Ödemden Kurtulmak için neler yapmalı

Tuzu kesmelisiniz.
Hastalıklarınız varsa tedavi olmalısınız.
Şişmansanız diyetisyen eşliğinde kilo vermeye çalışmalısınız.
Susamadan su içmeyi hayatınızın içine yerleştirmelisiniz. Su tüketme miktarınıza ve yeterli olup olmadığına idrar renginize bakarak karar verebilirsiniz.
Yemeklerinizde tuz yerine uygun baharatlar tüketin.
Probiyotik yoğurtlar ve kefir tüketin.
Kana hızlı karışan karbonhidrat (beyaz un), şeker vb. besinlerden kaçının. Şeker sindirilmesi için fazla su gerektirir ve vücut suyu tutar. Şeker tüketiminizi azaltınca ödem sorununuzun azalacağını göreceksiniz.
Meyve ve sebzeleri mevsiminde ve gerektiği kadar kullanın.
Alkolden, gazlı içeceklerden, kafeinli içeceklerden uzak durun.
yapın. Olabildiğince hareketli olun.
Yavaş yiyerek, güzel çiğneyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM