Omurga Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Omurga Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Bel ve omurga ağrılarından korunma yolları, sırt ağrılarından kurtulma gibi araştırmaları eminim bir çok kişi yapıyor. Bu yazımızda omurga sağlığından bahsedeceğim. Sürekli ayakta veya oturarak çalışan kişiler de, yanlış duruş pozisyonları, stres ve kilo gibi bir takım sorunlar bel ve omurga sağlığı açısından problem teşkil ediyor. Doğru ve düzenli yapılacak bir takım egzersizlerle bel ve […]

Bel ve omurga ağrılarından korunma yolları, sırt ağrılarından kurtulma gibi araştırmaları eminim bir çok kişi yapıyor. Bu yazımızda omurga sağlığından bahsedeceğim.

Sürekli ayakta veya oturarak çalışan kişiler de, yanlış duruş pozisyonları, stres ve kilo gibi bir takım sorunlar bel ve omurga sağlığı açısından problem teşkil ediyor. Doğru ve düzenli yapılacak bir takım egzersizlerle bel ve omurga ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Bel ve omurga ağrılarının nedenleri genelde yanlış duruş yüzünden oluyor. Çoğu kişinin belli bir dönemde bel ağrıları yaşadığı ortak sorunlardan biridir. Otururken, yatarken, birşey kaldırırken, öne arkaya eğilirken çıkan ağrılar genelde bir kaç haftada geçiyor. Bel ağrılarını geçiren yöntemler;

 1. Gerginlik ve stresten uzak durun.
 2. Dik durmak önemlidir. Çok oturmamak, çok yatmamak gibi unsurlarla birlikte omuz, kalça, diz ve ayakların aynı hizada olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Sakin ve derin nefes alıp vermek. Eli sık sık karına koyun ve nefesi buraya biriktirin. Bu mutluluk verecektir. Mutluluk sayesinde ağrılar bir nebze hafifletilir.
 4. Yumuşak hareket etmek. Ani ve sert hareketlerden kaçınmak omurganın zorlanmasını engeller.
 5. Fazla kilolardan kurtulmak. Orantılı hesaplamalarda fazla çıkacak her 5 kilo bel ağrısı riskini %5 arttırıyor.
 6. Sırt çantası kullanıyorsanız vücut ağırlığının %15’den fazlaysa bel ağrısı oluşur.
 7. Susuz kalmamak önemlidir. Vücut %60 oranında sudur. Susuz kalmak veya az su içmek kasların disklerinde zayıflıklara neden olur. Zedelenmelere açık hale getirir ve iyileşme sürecinin yavaşlamasına neden olur. Günde 2-3 litre su içilmesi önemlidir.
 8. Yerden bir şey kaldıracaksanız mutlaka dizleri bükerek kaldırın. Dizler dik iken beli eğip kaldırmaya çalışmanız belinize zarar verecek ve ağrıya neden olacaktır.
 9. Bol bol yürümek lazım. Yürüyüş vücudu güçlendirir ve omurganın doğal yapısının korunmasını sağlar.
 10. Kötü duruşlardan uzak durmak omurgada baskı oluşmasının önüne geçer ve baş ağrısı, yorgunluk gibi sorunları atlatmanız anlamına gelir.
 11. Sigara içmemek önemlidir. Sigara omurgaya giden besin ve oksijeni engeller. Bunun sonucunda ise bel ağrısı ve fıtık sorunları baş gösterir.
 12. Günde 8 saat gece uykusu almak önemlidir. Omurga kasları uykuda gevşer ve 8 saatlik zaman dilimi kasların gevşemesi yönünden yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM