Omurilik Pili – Spinal Kord Stimülasyonu Nedir?

Omurilik Pili – Spinal Kord Stimülasyonu Nedir?

Hasta olan kişinin omuriliğine düşük voltajlı elektrik akımı verilmesiyle, sinir iletiminin engellemesi ve ağrının dindirilmesi işlemine “Spinal Kord Stimülasyonu” denir. Bu yöntem sinir sistemi kaynaklı olan bir çok hastalığın tedavisinde uygulanır. Ağrılar için ise geçirilen bel ve boyun fıtığı ameliyatları sorasında düzelmeyen şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılır ve iyi sonuçlar alınır. Ağrıyı kendi kendine dindirmek için […]

Hasta olan kişinin omuriliğine düşük voltajlı elektrik akımı verilmesiyle, sinir iletiminin engellemesi ve ağrının dindirilmesi işlemine “” denir.

Bu yöntem sinir sistemi kaynaklı olan bir çok hastalığın tedavisinde uygulanır. Ağrılar için ise geçirilen sorasında düzelmeyen şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılır ve iyi sonuçlar alınır. Ağrıyı kendi kendine dindirmek için morfine benzeyen ‘endorfin’ adı verilen maddeler salgılayan vücuda yerleştirilen ‘ pilleri’ ile, bu maddelerin salgılanması arttırılarak ağrının azalması sağlanıyor.

Bazı hastalarda bel ve boyun fıtığı ameliyatları sonrasında omurga kanalında bir takım yapışıklıklara bağlı olarak şiddetli bir şekilde bacak ve bel ağrısı görülür. Fizik tedavi, ilaç vb. bir takım tedavi yöntemleri çare olmazsa, hastanın omurga kanalına pil yerleştirilerek, “Spinal Kord Stimülasyonu” uygulanır. Bu yöntemle son derece başarılı sonuçlar elde edilir. yöntemi pahalı bir yöntem olduğu için, diğer tüm tedavi yöntemleri uygulanıp yeterli başarı elde edilmediğinde kullanılıyor.

?

Hastanın omurga kanalına, lokal anestezi uygulanarak özel bir elektrot teli yerleştirilir. Ufak bir cerrahi müdahale sonucunda hastanın cilt altına yerleştirilen bir pil ile, yerleştirilmiş elektrotun diğer ucuna bağlanır. Bu yolla sinirlere sürekli olarak giden elektrik uyarısı, ağrının iletilmesini engellemiş olur. Yani doğrudan omurilikteki sinir liflerini uyararak, ağrının beyine ulaşmasını engellenmiş olur. Pilden omuriliğe giden elektrik akımının şiddetini hasta, kendi kontrol edebildiği uzaktan kumanda cihazı ile ayarlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM