Organ Kopmasında İlkyardım

Organ Kopmasında İlkyardım

Organ kopması; el, ayak, kol, kulak, burun penis vb. vücut uzantılarının vücutla olan bütünlüğünün bozulmasına denir. Bütünlüğün kısmen sürdüğü durumlara ise kopma değil kesme denmesi daha doğru olur. Eğer organ kopmasına zamanında müdahale edilmez ise; – Kanama sebebiyle kazazedenin yaşamının tehlikeye girmesi – Organ kaybı, fiziksel bozukluğun yanında işlev kaybına ve ruhsal kayıplara neden olabilir. […]

; , ayak, kol, kulak, burun penis vb. vücut uzantılarının vücutla olan bütünlüğünün bozulmasına denir. Bütünlüğün kısmen sürdüğü durumlara ise kopma değil kesme denmesi daha doğru olur.

Eğer organ kopmasına zamanında müdahale edilmez ise;
– Kanama sebebiyle kazazedenin yaşamının tehlikeye girmesi
– Organ kaybı, fiziksel bozukluğun yanında işlev kaybına ve ruhsal kayıplara neden olabilir.

Organ kopmasında ilk yardım müdahalesi iki şekilde olmalıdır. Kanama kontrolünün yanı sıra, nakil ve ulaşılacak merkezde önem taşır. Diğer ilkyardım müdahalelerinden farklı olarak organ kopmasında ve kopan organın ulaştırılacağı sağlık merkezi damar-sinir cerrahisi yapabilecek özellikte olmalıdır. Kopan organ soğuk ortamda taşınmalıdır. Böylece canlılığını daha uzun süre korur ve birleştirme sonrasında işlevde daha iyi korunmuş olur.

Organ kopmasında kazazede yatar pozisyona getirilir. Bilinci açık kişi sırt üstü, kapalı kişi yan güvenli pozisyonda tutulur.

Kopma olayı kemikli bölgelerin uzağında olmuşsa kol ve bacağın vücuda yakın bölümlerinden turnike uygulanır. Kopan organ temiz, su geçirmez plastik bir torbaya veya kaba konur ve ağzı kapatılır. Buzlu soğuk bir kabın içine konur. Kazazede ve organ aynı nakil aracıyla uygun sağlık merkezine getirilerek gereken müdahaleler yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM