Ortopne Nedir?

Ortopne Nedir?

Genellikle kalp yetmezliğinin ileri devrelerinde ortaya çıkan solunum bozukluğuna denir. Hasta yatar vaziyetteyken solunum zorluğu çeker ve bu sebepten bu tip hastalar yüksek yastıkta yatma gereği duyarlar. İleri ki durumlarda hasta öyle bir hale gelirki, yüksekte oturur vaziyettede yatamaz ancak yan dönerek rahat uyuyabilir. Kalp yetmezliği bu durumu daha da ağırlaştıran bir etkendir. Ortopne kalp […]

Genellikle kalp yetmezliğinin ileri devrelerinde ortaya çıkan solunum bozukluğuna denir. Hasta yatar vaziyetteyken solunum zorluğu çeker ve bu sebepten bu tip hastalar yüksek yastıkta yatma gereği duyarlar. İleri ki durumlarda hasta öyle bir hale gelirki, yüksekte oturur vaziyettede yatamaz ancak yan dönerek rahat uyuyabilir. bu durumu daha da ağırlaştıran bir etkendir.

kalp yetmezliğinin tipik belirtilerinden biridir. Hasta yatar durumdayken iç organlar ve bacaklardan akciğere dönen kan miktarı artar. Kalp yetmezliği rahatsızlığı varsa, akciğerlerde kan göllenir. Bu yüzden hastada gelişir. Hasta ayaktaysa yerçekimi etkisi nedeniyle akciğere dönen kan miktarı azalır ve böylece solunum rahatlayarak, büyük ölçüde azalır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM