Östaki Borusu Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Östaki Borusu Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Östaki borusu tıkanması durumunda duyu kaybı, konuşma zorluğu gibi bir çok sorun meydana gelebilir. Östaki borusu tıkandığında neler yapılmalı işte cevaplar ; Östaki borusu, burun, boğaz ve orta kulağı birbirine bağlayan borudur. Orta kulak basıncını, orta kulak basıncı dışındaki hava ile dengelemeyi sağlar. Eğer orta kulak basıncı ortak kulak dışı hava ile dengeli temas etmezse, […]

Östaki borusu tıkanması durumunda duyu kaybı, konuşma zorluğu gibi bir çok sorun meydana gelebilir. Östaki borusu tıkandığında neler yapılmalı işte cevaplar ;

Östaki borusu, burun, boğaz ve orta kulağı birbirine bağlayan borudur. Orta kulak basıncını, orta kulak basıncı dışındaki hava ile dengelemeyi sağlar. Eğer orta kulak basıncı ortak kulak dışı hava ile dengeli temas etmezse, işitme kaybı, kulak ağrısı gibi kulak hasarları meydana gelebilir.

Östaki borusunun tıkanmasına neden olabilecek bir takım unsurlar mevcuttur. Bunlar ; Soğuk algınlığı, alerji, kulak enfeksiyonları veya sinüs gibi hastalıklardır. Hastalık dışında ani hava basıncı değişmesi, uçuş, dalış gibi durumlar, östaki borusunu bloke eden büyümeler, anormal derece östaki borusu ile doğmak gibi durumlar östaki borusunun tıkanmasına sebep olabilir. Bunun sonucunda ise kulak ağrıları, kulak iç ve dış basıncı, dolgunluk hissi, işitme sorunları ve kulakta çınlamalar baş gösterebilir. Östaki borusu tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

  1. Dekonjestanlar ; Bu ilaçlar burun tıkanıklığından baş gösteren kulağa vuran tıkanıklıklara iyi gelebilir.
  2. Antihistaminikler ; Hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntı gibi konbinlerle meydana gelen östaki borusu tıkanıklıklarına iyi gelir.
  3. Antibiyotikler ; Östaki borusu için antibiyotik tek başına kullanılmaz. Veya sadece östaki borusu için kullanılamaz. Ancak östaki borusunun tıkanmasına neden olabilecek ek bir bakteriyel sorun var ise kullanılır. Yani gribal enfeksiyonlar gibi durumlar.
  4. Cerrahi destek ; Genellikle östaki borusu tıkanıklığı için cerrahi müdahale gerekmez. Fakat uzun süreli ağrılı durumlarda ise kişi muayene edilir ve gerekli tedavi şekli ortaya konur. Bu sorun için son dönemlerde kullanılan minimal invazif yöntemi çok işe yaramaktadır. Yine fonksiyon bozuklukları durumunda hastaya balon tedavisi uygulanabilir. Kısa süreli anestezi verilen hastaya yapılacak basit bir işlemle östaki borusunun açılması için burundan veya ağızdan kıkırdak yapı içine balon yerleştirilir. Balon 2 dakika şişirilir ve o bölgeye basınç uygulanır. Uygulanan basınç ile östaki borusu açılır ve hasta da rahatlama sağlanır. Balon işleminden sonra düzenli olarak doktor hastasına östaki borusu havalandırma egzersizleri yapmasını önerir. Bu egzersizlerin nasıl yapılacağı da uzman doktor tarafından bizzat gösterilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM