Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Osteoporoz; halk arasına kemik erimesi diye bilinen, kadınlarda menopozdan sonra görülen bir hastalıktır. Osteo (kemik) poroz (gözenekli) kelimelerinden oluşur. Kemik kütlesindeki azalmaya denir. Menopozdan sonra görülmesinin sebebi kadınlık hormonu ostrojenin azalmasıdır. Kemik kaybı menopozun ilk beş yılında daha yoğun görülür. Daha sonraki yıllarda kemik kaybı azalarak devam eder. Osteoporozda genetik yatkınlık diğer faktörlere oranla çok […]

Osteoporoz; halk arasına diye bilinen, kadınlarda menopozdan sonra görülen bir hastalıktır. Osteo (kemik) poroz (gözenekli) kelimelerinden oluşur. Kemik kütlesindeki azalmaya denir. Menopozdan sonra görülmesinin sebebi ostrojenin azalmasıdır. Kemik kaybı menopozun ilk beş yılında daha yoğun görülür. Daha sonraki yıllarda kemik kaybı azalarak devam eder. Osteoporozda genetik yatkınlık diğer faktörlere oranla çok daha yüksektir.

Kemik erimesi başlangıçta belirti vermeyebilir. Fakat ileri zamanlarda bel ve sırt ağrızsı, kamburlaşmalar görülebilir. En ufak bir darbede kemiklerde kırılmalar olabilir ve kaynaması çok güçtür. Hatta bazen bu kırıklar ölüm tehlikesine kadar gider. boy kısalmasına göğüs kafesinin şekil değişikliğine neden olur. Bu durum kalp ve akciğerin normal çalışmasını engeller. Osteoporozu kemik kitlesini ölçtürerek öğrenebilirsiniz. Bu işlem 10-15 dakika süren herhangi rahatsızlığa sebep olmayan bir işlemdir. Hastalığın tedavisi ve ilerlemesini görmek için kemik yoğunluğunun ölçülmesi “Kemik Dansitometrisi” şarttır.

, sigara, eksikliği, aşırı alkol alımı, kullanılan bir takım ilaçlar, fazla kafein tüketimi kemik yapan hücrelere zararlıdır. Bir takım hastalıklar ve hareketsiz yaşam kemik erimesi riskini arttırır. Osteoporoz kadınlarda erkeklere, kısa boylularda uzunlara, ince yapılılar da şişmanlara göre daha fazla görülür.

Kemik erimesi en sık kimlerde görülür.

Üçten fazla doğum yapanlar
Kısa boylu ince yapılı kadınlar
Süt, yoğurt, peynir gibi besinleri az tüketenler
Açık renk göz, ten ve saçı olanlar
Sigara ve alkol kullananlar
Ailesinde bu tür bir rahatsızlık olanlarda
Kırmızı eti fazla tüketenler
Çok fazla kahve ve kolalı içecek kafein tüketenler
Hareketsiz bir yaşam sürenler

Bunların bazılarından kaçınıp, bazılarına özen gösterirseniz, güneşten yararlanırsanız osteoporoz riskini azaltmış olursunuz.

Erkeklerde de osteoporoz görülür. Erkeklik hormonu erkeği kemik erimesine karşı korur. Buna rağmen 60 yaşına ulaşmamış erkeklerin % 10’unda da osteoporoz vardır. Daha sonraki yaşlarda ise risk kadınlardaki kadardır.  Osteopozoda kemikler, genellikle var olan tedavilerde tam normale dönmeyebilir. Ancak kaçınılmaz olan kemik kaybı bu tedavilerle durdurulabilir. Bazen kemik kazanılabilir. İlaç tedavisinin yanında, düzenli egzersiz ile kemik kitlesi arttırılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM