Otistik Çocukların Beyni Nasıl Olur?

Otistik Çocukların Beyni Nasıl Olur?

Amerikalı bilim adamları, yaptıkları araştırmada, otistik çocukların beyinlerinin daha erken büyüdüğünü tespit etti. Lifeline dergisinin internet sitesinde yayınlanan haberde, ABD’nin Seattle kentindeki Washington Üniversitesinde yapılan iki araştırmadan çıkan sonuca göre otistik çocukların beyinlerinin 12 yaşına kadar sağlıklı çocuklara göre daha hızlı büyüdüğü ortaya çıktı. Araştırmada 3-4 yaşlarındaki otistik çocukların beyinlerinin sağlıklı çocuklara göre %10 oranında […]

Amerikalı bilim adamları, yaptıkları araştırmada, çocukların beyinlerinin daha erken büyüdüğünü tespit etti. Lifeline dergisinin internet sitesinde yayınlanan haberde, ABD’nin Seattle kentindeki Washington Üniversitesinde yapılan iki araştırmadan çıkan sonuca göre çocukların beyinlerinin 12 yaşına kadar sağlıklı çocuklara göre daha hızlı büyüdüğü ortaya çıktı.

Araştırmada 3-4 yaşlarındaki otistik çocukların beyinlerinin sağlıklı çocuklara göre %10 oranında daha büyük olduğunu gördüler. Aynı bilim adamları anormal beyin gelişimi ve hastalığı arasındaki bağı çözmek için aynı çocukları bu sefer 6-7 yaşlarında incelemeye aldılar. Yine ikinci bir araştırmada bilim adamları bu sefer 8 ila 46 yaşları arasında 67 otistik hastanın, 83 sağlıklı insanın baş çevresiyle, beyin hacimlerini ölçtüler. Görüldü ki 12 yaşından küçük çocukların beyinleri ortalama %5 oranında daha büyük. Otistik çocukların beyin hacminin 12 yaşından itibaren sağlıklı çocuklarla aynı olduğunu belirttiler.

Araştırmada çocukların beyinlerinin aşırı derecede büyümesinin nedeni, sinir hücrelerinin sayısının normalden fazla olabileceği söylendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM