Panikatak Belirtileri ve Tedavisi

Panikatak Belirtileri ve Tedavisi

Panik atak kontrol edilemeyen kaygı bozukluğudur. Kişi korkularının yersiz olduğunu bilmesine rağmen buna devam eder. Korku, sıkıntı, panik halini tanımlar. Aniden ortaya çıkar. Kişi öleceğini, zarar göreceğini zannederek anlamsız korkular içinde olabilir. Fiziksel olarak da kendini gösteren panikatakta, nadiren bayılmalarda görülür. Kesinlikle psikolojik kaynaklı bir durumdur. Belirtileri: Çarpıntı, kalp hızında artma olması Terleme, titreme Boğuluyor […]

kontrol edilemeyen kaygı bozukluğudur. Kişi korkularının yersiz olduğunu bilmesine rağmen buna devam eder. Korku, sıkıntı, panik halini tanımlar. Aniden ortaya çıkar. Kişi öleceğini, zarar göreceğini zannederek anlamsız korkular içinde olabilir. Fiziksel olarak da kendini gösteren ta, nadiren bayılmalarda görülür. Kesinlikle psikolojik kaynaklı bir durumdur.

Belirtileri:
Çarpıntı, kalp hızında artma olması
Terleme, titreme
Boğuluyor gibi olma hissi, soluğun kesilmesi
Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi
Bulantı ya da karın ağrısı
Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
Derealizasyon (gerçekdışılık duyguları) ya da depersonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma)
Kontrolünü kaybetme ya da çıldıracağını sanma
Ölüm korkusu
Uyuşma ya da karıncalanma hissi
Üşüme; ürperme; ya da ateş basmaları.

Panik atak kimlerde görülür:
Kadınlarda daha çok görülen panik atak, meslek, yaş, sosyal statü ayırt etmeyen bir hastalıktır. Sorumlulukları fazla olan, ayrıntıcı, titiz çalışan, ince düşünen, duygusal insanlarda görülme olasılığı daha fazladır.

Panik Atak Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyız?

Eğer kişinin panik atak geçirdiğinden eminseniz, panik atak geçmişi olduğunu biliyorsanız, ilk olarak rahat olabileceği ve kalabalıktan arınmış ortamlara taşımalı ve serin kanlılığınızı kaybetmemelisiniz. Panik atak geçiren kişiye bunun 10 dakika ile 20 dakika kadar sonra geçeceğini söylemek, bunun yüzünden herhangi bir şey olmayacağını, sakinleşmesi gerektiğini söylemek ve özellikle nefes egzersizi yaptırmak çok yerinde ve rahatlatıcı bir davranış olacaktır.

Tedavisi:
Kişiden kişiye değişmekle birlikte, ilaç yanında psikoterapide gerektiren bir hastalıktır. Tedavi için antidepresan ilaçlar kullanılır. Tedavi sonrası panik atak tablosu düzelse de, hastalığın tekrarlama riski vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM