Papatya ve Papatyanın Faydaları

Papatya ve Papatyanın Faydaları

Latince ismi : Compositae Papatya, Mayıs papatyası (Matricaria chamomilla L).; bileşikgiller ailesindendir. Mayıs ve haziran aylarında çiçek açar ve bir yıllık bir otsu bitkidir. Çiçeğinin orta kısmı sarı olup, kenarlarında 12 ila 20 tane beyaz renkli çiçek yaprağı vardır. Papatyanın içeriğinde acı madde, tanen ve glikozitler bulunur. Yabani papatya ile arasındaki fark, sarı çiçek tabanının […]

Latince ismi : Compositae
, Mayıs papatyası ( chamomilla L).; bileşikgiller ailesindendir. Mayıs ve haziran aylarında çiçek açar ve bir yıllık bir otsu bitkidir. Çiçeğinin orta kısmı sarı olup, kenarlarında 12 ila 20 tane beyaz renkli çiçek yaprağı vardır. Papatyanın içeriğinde acı madde, tanen ve glikozitler bulunur. Yabani papatya ile arasındaki fark, sarı çiçek tabanının içinin oyuk ve kokusunun daha etkili ve hoş oluşudur. Anavatanı Türkiye’dir ve bahçelerde, kırlarda, tarlalarda hemen her yerde yetişir.

Papatya Mayıs, Haziran gibi öğlen saatlerinde sapsız olarak toplanır ve gölgede kurutulur ve kurutulan bu papatyalar kapalı kutularda saklanmalıdır.

:
İştah açıcıdır.
Diş ağrısına iyi gelir.
Yüzdeki akneler için şifadır.
İdrar söktürür, terletir.
Mideye özellikle mide yanmasına iyi gelir.
Bağırsaktaki gazları söker. Spazmı giderici özelliği nedeniyle, gastrit ve ülsere faydalıdır.
Ateş düşürür ve mikrop öldürücüdür.
Vücuda rahatlık sakinlik verir, sinirleri yatıştırır, uykusuzluk sıkıntısına iyi gelir.
Papatya suyu saçları sarartır, parlaklık verir ve cildin diriliğini korumasını sağlar.
Adet düzensizliğini ortadan kaldırır.
Papatya buğusu nezle ve sinüzit için birebirdir.
Stres, depresyon gibi problemlerde rahatlatıcı olarak kullanılır.
Mikrop öldürücü olması sebebiyle boğaz, dişeti, bademcik iltihaplarında gargara olarak kullanılabilir.
Papatya çayıyla göze yapılan pansuman gözlerdeki şişliği giderir.

Papatya nasıl kullanılmalıdır:
Papatyadan, başta olmak üzere, papatya yağı ve boya yapılır. Yüzünüzün ve cildinizin güzelliği için kaynatılmış bitki suyu ile haftada bir iki defa yüz yıkamanız gerekir. Günde 2-3 bardaktan fazla alınan mide bulantısına neden olur. Ayrıca hamilelerin ağız yoluyla kullanması zararlıdır.

Papatya çayı:
1 tatlı kaşığı kadar papatya kaynar suya atılarak haşlanır ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra günde 2-3 bardak içilebilir.

Papatya yağı:
Çiçekler şişenin boğazına kadar doldurulur ve çiçekleri geçecek kadar zeytinyağı konur. İki hafta süresince güneşte bekletilir ve her gün çalkalanır. Bu süreç sonunda süzülerek kullanıma hazır hale gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler