Paranoya Nedir?

Paranoya Nedir?

Paranoya yanlış, asılsız düşünce anlamına gelebilecek olan paranoya, kuşku duyma, güvensizlik, kıskançlık, alınganlık ve gurur şeklindeki duyguların aşırıya kaçmasıyla kendini gösterir. Bunun yanında yanlış algılarda bulunma ve bunun gerçekliğine kendini iyice inandırma da vardır. Belirtileri: Hasta oldukça gerçek sanrılar yaşar. Gerçekte olmayan sesleri duyabilir. Gündelik olay ve tesadüfler, paranoya yaşayanlar için farklı anlamlar taşıyabilir. Örneğin […]

yanlış, asılsız düşünce anlamına gelebilecek olan paranoya, kuşku duyma, güvensizlik, kıskançlık, alınganlık ve gurur şeklindeki duyguların aşırıya kaçmasıyla kendini gösterir. Bunun yanında yanlış algılarda bulunma ve bunun gerçekliğine kendini iyice inandırma da vardır.

Belirtileri:
Hasta oldukça gerçek sanrılar yaşar. Gerçekte olmayan sesleri duyabilir. Gündelik olay ve tesadüfler, paranoya yaşayanlar için farklı anlamlar taşıyabilir. Örneğin duyduğu herhangi bir konuşmayı kendi üstüne alıp, kendisiyle ilgili olduğunu düşünebilir. Tüm insanların kendine karşı birleştiğini ve bir oyun içinde olduklarına dair yanlış düşünceleri olabilir. insan korkak, kafası karışık, asabidir Bunlara rağmen diğer akıl hastalıklarına göre düşünme ve zihinsel olarak aşırı derece bozulmalar yaşamaz. Paranoya bazen kullanılan ilaçlar etkisiyle de ortaya çıkabilir. İlaçlar kesildiğinde kişi kendiliğinden bundan kurtulur.

:
Paranoya çok ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavi süreci oldukça zorludur. geç fark edildiği için, tedavi gecikir bu da hastanın aleyhinde bir durum oluşturur. Paranoyanın ilerlemiş hali , genellikle türü ilaçlarla tedavi edilir. Bu rahatsızlıkta olan kişilere genelde dört kişiden biri ilaç ve yöntemi ile iyileşme gösterir. Tedaviler sonucu paranoyak durum yok olsa da, kişinin devamlı gözetim altında olması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM