Penil Protez – Mutluluk Çubuğu

Penil Protez – Mutluluk Çubuğu

Erkeklerde sertleşme sorunu tedavilerinden biridir. Tedavide öncelik ameliyat dışındaki yöntemlere verilir. Fakat cerrahi girişim gerektirecek hasta grubu da vardır. Protez yöntemine hastada diğer yöntemlerin başarısızlığı sonucunda ya da diğer tedavi yöntemini reddettiği için lüzum görülür. Sertleşme Problemi Neden Görülür? Bir çok sebebi olabilir. Örneğin diyabet, damar ve sinir uçlarında geri dönüşümü olmayan bir hasar meydana […]

Erkeklerde sertleşme sorunu tedavilerinden biridir. Tedavide öncelik ameliyat dışındaki yöntemlere verilir. Fakat cerrahi girişim gerektirecek hasta grubu da vardır. yöntemine hastada diğer yöntemlerin başarısızlığı sonucunda ya da diğer tedavi yöntemini reddettiği için lüzum görülür.

Sertleşme Problemi Neden Görülür?
Bir çok sebebi olabilir. Örneğin diyabet, damar ve sinir uçlarında geri dönüşümü olmayan bir hasar meydana getirir. Hipertansiyonda da damarda bozulmalar olur. Bu hastalıklar sebebiyle ve bazı nörolojik ameliyatlar sonucunda sinir yaralanmaları, tahribatlar görülebildiği için bütün bunlar penise yeterince uyarı gitmesine engel olur. Organik kökenli olan ve sertleşme sorununa neden olan bu ve benzer hastalıklarda en kalıcı ve radikal çözüm protezdir. Protez tedavisi ile erkekler gençlik dönemlerindeki gibi sertleşmeye sahip olabilirler ve kalıcılığı nedeniyle rahatça cinsel ilişkiye girebilirler.

Bu tip operasyonlarda hasta seçimi önemlidir. Hastanın beklentilerinin gerçekçi olması, bu uygulamanın seksüel istekle alakası olmayıp, yalnızca cinsel birleşmeyi sağlayan mekanik bir araç olduğunun bilincinde olması gerekir. Bunun yanında eşinde gerçekçi ve erkekteki gibi bir bilince sahip olması özellikle ameliyat sonrası ilişkinin sağlığı açısından çok önemlidir.

Ameliyatı
Protez ameliyatında cerrahi müdahaleyle penisteki kavernöz cisimler içine sertleşmeyi temin edecek bir çift protez yerleştirilir. Protez sertlik olmaması nedeniyle ilişkiye girememe sorununu tamamen ortadan kaldırır. Protezin boşalma (ejakulasyon), orgazm ve cinsel isteğe olumlu olumsuz etkisi olmaz. Eş, cinsel ilişki esnasında herhangi bir sorun yaşamaz ve hatta bilmiyorsa protezin farkına varmaz.


Farklı protez çeşitleri mevcut olup, temelde iki tip protez vardır. Bunlar eğilip bükülebilir, şişirebilir protezlerdir. Çok parçalı şişirebilir protezler fizyolojik duruma daha uygundurlar fakat mekanik arıza yapma oranları yüksektir. Eğilip bükülebilir protezler devamlı sert olması sebebiyle fizyolojik duruma uygun değil ancak mekanik arıza yapmayan protezlerdir. Penil protez seçimi hastaya ve eşine avantajlarıyla birlikte dezavantajları da anlatılarak beraberce karar verilebilecek bir konudur.

Hasta ameliyata girdiği gün hastaneden çıkabilir. Fakat yaşı ve vücut fonksiyonları buna el vermiyorsa bir gün hastanede yatırılır. Hastada diabet sorunu gibi bir sorun varsa bir gün önceden müşahede altına alınır. Özenli bir ameliyat yapılır. Ameliyatlar genelde bir saat kadar sürer. Genel anestezi yapılır veya hasta narkoz alamayacak durumda ise lokal anestezi yapılır. Nadiren olmakla birlikte protez tedavisinin bir takım riskleri vardır. Geçici idrar tutması, vücudun protezi red etmesi, enfeksiyon, protezin mekanik arızası gibi problemler yaşanabilir.

Penil protez kimlere takılmaz?
İdrar yolu enfeksiyonu olan kişilere, alerjik bünyelere, ileri yaştakilere, eşinden ameliyat izni alamamış erkeklere, şeker hastası ya da kalp hastası ise doktorlarından onay almamış hastalara penil protez yapılmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM