Penis Eğriliği (Peyronie Hastalığı)

Penis Eğriliği (Peyronie Hastalığı)

Peyronie hastalığı adını durumu ilk tanımlayan Fransız doktorundan almıştır. Penisin içinde boyunca uzanan ve ereksiyon anında kanla dolan silindir biçimindeki cisimlerin çevresinde yara izi oluşur ve penis eğriliğinin bununla ilgili olabileceği düşünülebilir. 40 ila 60 yaş erkekler arasında görülen penis eğriliğine neden olan dokunun oluş sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir. Penis eğrilikleri oluşuna göre Doğuştan […]

adını durumu ilk tanımlayan Fransız doktorundan almıştır. Penisin içinde boyunca uzanan ve ereksiyon anında kanla dolan silindir biçimindeki cisimlerin çevresinde yara izi oluşur ve eğriliğinin bununla ilgili olabileceği düşünülebilir. 40 ila 60 yaş erkekler arasında görülen eğriliğine neden olan dokunun oluş sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir.

Penis eğrilikleri oluşuna göre Doğuştan ve sonradan oluşan diye ikiye ayrılır.

Doğuştan olan penis eğriliklerinde penisin iç dokularında kısmi doku yapışıklıkları sebebiyle yapışıklığın bulunduğu yöne doğru eğriliğiyle görülmektedir. Bu ergenlik çağında penisin boyutlarının büyümesiyle ortaya çıkar. Eğriliğin derecesi, penisin şekli, cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir veya ilişki hiç olamayabilir. Teşhis, ereksiyon halindeki penis’in görülmesi ile konur. Doğuştan olan penis eğriliklerin ilaçla tedavisi imkansızdır. Ancak cerrahi müdahale ile tam bir iyileşme sağlanır.

Sonradan oluşan penis eğriliği, iki sebepten meydana gelir. Ereksiyon halindeki penisin cinsel ilişki sırasında değişik pozisyonlarda veya aşırı zorlamalarıyla maruz kaldığı travmalar sonucu kavernöz dokularda yırtılmalar meydana gelmesi.

Nedenleri arasında; Cinsel ilişkide oluşabilecek mikrovasküler travmalar, E vitamininin yetersizliği vücuttaki büyüme faktörlerinden oluşacak patolojiler sayılabilir.

Belirtileri:
Ereksiyon sırasında peniste ağrı meydana gelir ve bazen bükülme cinsel ilişkiyi zora sokar yada imkansız hale getirir. Belirtileri hafif olan ve kötüye gitmeyen bir hastalıktır. Kendi kendine iyileşebilir fakat bu zaman alabilir.

Teşhis ve Tedavi
Olaya sebep olan iz dokunulduğu zaman cildin üstünde bir kabartı hissedebilirsiniz.

Penis eğrilmesi hastalığında çeşitli tedavi şekilleri denese de tam anlamıyla bu konuda bir başarı elde edilmemiştir. Fakat az önce değindiğimiz gibi cerrahi müdahale ile sorun çözülebilir. Kendiliğinden geçebilmekte fakat bu uzun zaman alabilmektedir. Bu yüzden bir üroloğa görünmekte fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM