Pick Hastalığı

Pick Hastalığı

Pick hastalığı Arnold Pick tarafında 1892 yılında tanımlanmıştır. Pick’e göre bu hastalık yıldan yıla kişinin fonksiyonlarında dönüşü olmayan bir gerilemeye yol açar. Proteinin aşırı birikiminden dolayı beyin hücrelerinin büzüşmesiyle meydana gelen ve nadir görülen bir demans türüdür. Kişide belirgin davranış değişiklikleri olur. Tutarlı konuşma yetenekleri düşer. İlk belirtilerin ortaya çıkış şeklinden dolayı genelde depresyon, alzheimer […]

tarafında 1892 yılında tanımlanmıştır. Pick’e göre bu hastalık yıldan yıla kişinin fonksiyonlarında dönüşü olmayan bir gerilemeye yol açar. Proteinin aşırı birikiminden dolayı beyin hücrelerinin büzüşmesiyle meydana gelen ve nadir görülen bir türüdür. Kişide belirgin davranış değişiklikleri olur. Tutarlı konuşma yetenekleri düşer. İlk belirtilerin ortaya çıkış şeklinden dolayı genelde depresyon, ya da akıl hastalığı teşhisi konur. Ancak pick hastalığını bu hastalıktan ayıran özelikleri vardır. Erken teşhis, kesin bir tedavisi olmasa da bu hastalığı tanımak, onunla başa çıkmak ve kontrol için önemlidir. Pick hastalığı beynin konuşan ve kişiliği kontrol eden “frontal ve temporal loblarının yavaşlaması ve körelmesine yol açan bir rahatsızlıktır. Bu yüzden FDT yani “frontotemporal demans” olarak adlandırılır. Pick hastalığı 40 ve 60’lı yaşlarda daha etkilidir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Hastalığın tam sebebi bilinmemektedir. Fakat hastalıkta genetik faktör olabileceği ileri sürülüyor.

Pick Hastalığı Belirtileri:

İlk belirtileri kişisel değişimlerle görülür. Hasta basit işlevleri yerine getirememeye başlar. Hastalığın ilerleyişi yavaştır. Belirtiler zamanla kendini daha fazla göstermeye başlar. Aşırı hareketlilik, kişisel temizliğe özen göstermeme, takıntılı davranışlar, cinsel teşhircilik, yanlış kararlar alma, günlük hayattan uzaklaşma ilgide azalma. Duygusal olarak; apati, ruh halinde ani değişimler, saldırganlık, dikkat eksikliği ve davranışındaki bozuklukların farkına varamamak. Ayrıca dağarcık kaybı, konuşmada ve konuşmayı anlamada güçlük, okuma yazmada düşüklük, başkalarının söylediğini tekrarlama, tam konuşma kaybı. Genel güçsüzlük, hafıza kaybı, idrar kaçırma da belirtiler arasındadır.

Pick Hastalığı Teşhis:

Pick hastalığı beyin ölümü sonrası inceleme yapıldığında kesin olarak anlaşılabilir. Olası tanıya ulaşmak içinse en iyi yöntem beyin taramaları, (elektroensefalografi) ile birlikte belirtilerde dikkatle incelendiğinde tanı konur.

:

Tedavisi alzheimer hastalığı gibidir. Amaç yaşam kalitesini üst düzeye çıkarmaktır. Bir takım belirtileri kontrol altına almak için ilaç tedavisi de yardımcı olur. Hastanın devamlı gözetim altında olması gerekir.. Demans hastası birine bakan kişininde yaşamı tamamen değişebilir. Hastaya bakan kişinin sabırlı olması ve destek alması gerekebilir..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM