Piliç Eti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Piliç Nasıl Pişirilmeli?

Piliç Eti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Piliç Nasıl Pişirilmeli?

Günümüz de en çok tüketilen et türü olan tavuk ve piliç etinde bolca vitamin-mineral bulunuyor. İnsan sağlığı bakımında vücut için büyük yarara sahip piliç alırken nelere dikkat etmeliyiz? ve aldığımız piliç nasıl pişirilmeli? bunlardan bahsedeceğiz. Protein kaynağı olan tavuk eti, çocukların gelişim dönemlerinde ve anne adaylarının beslenme şekillerine verdiği katkı ile öne çıkıyor. Ayrıca kalp […]

Günümüz de en çok tüketilen et türü olan tavuk ve piliç etinde bolca vitamin-mineral bulunuyor. İnsan sağlığı bakımında vücut için büyük yarara sahip piliç alırken nelere dikkat etmeliyiz? ve aldığımız piliç nasıl pişirilmeli? bunlardan bahsedeceğiz.

Protein kaynağı olan tavuk eti, çocukların gelişim dönemlerinde ve anne adaylarının beslenme şekillerine verdiği katkı ile öne çıkıyor. Ayrıca kalp dostu olan tavuk eti koroner kalp hastalıklarının da önlenmesinde çok etkilidir. Barındırdığı vitaminler ile de her yaş grubu için vücut gelişimine yardımcı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek veriyor.

Piliç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  1. Satın alınan ürünün mutlaka markalı ve ambalajlı olmasına dikkat edin.
  2. Ürünün mutlaka son kullanım tarihine bakın.
  3. Ürünün tezgahta veya soğuk hava deposunda saklanma koşullarının uygun olup olmadığına dikkat edin.
  4. Özellikle günlük kesilen tavuk tüketmeye çalışın.

Piliç etini aldınız ve eve geldiniz. Eğer hemen tüketmeyecekseniz buzdolabına koymanız gerek. Dondurulmuş piliç almışsanız ve hemen pişirmeyecekseniz o zaman ambalajıyla birlikte buzdolabına koyarak -18 derecede kalacak şekilde bozulmadan 6 ay süre saklayabilirsiniz. Ayrıca buzu çözülen piliç tekrar dondurulmamalıdır. Ülkemizde bu konuda çok hata yapılıyor. O nedenle yiyebileceğiniz kadarını alıp geri kalanı çözülmeden tekrar dondurucuya koyulmalıdır.

Piliç çözüldü ve artık pişirme aşamasına geçeceksiniz. Bunun için öncelikle tezgah, eller, kesme tahtası, bıçak çok iyi yıkanmalıdır. Sonrasında haşlama olarak tüketmek sağlık açısından da iyi olacaktır. Piliç etinin tam pişmiş olması önemlidir. Önerilen süreye göre suyu berraklaşana kadar haşlanmaya devam edilmelidir.

Fırında kızartma yapmak isterseniz, pilicin kendi yağında pişmesi daha iyi olacaktır. Bunun için fırın poşeti içine piliçleri koyarak fırına öyle atın. Eğer pilicim nar gibi kızarsın diyorsanız da, piliç pişmeye yakın fırından çıkartılıp üstüne tereyağı veya ballı su sürün ve tekrar fırına atın. Böylece mükemmel bir kızarmış piliç eti hazırlamış olacaksınız. Daha da şekillendireyim ve tat alayım diyorsanız, fırın poşeti içine soğan, sarımsak, limon, adaçayı, defne yaprağı, kekik gibi şeyler de ekleyerek harmanlayıp öyle pişirirseniz daha süper bir sonuç alacaksınız.

İlgili kelimeler:
Dondurulmuş Pişmiş Istakoz Eti mail

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM