Poland Sendromu

Poland Sendromu

Poland sendromu doğumsal bir rahatsızlıktır. Alfred Poland tarafından tanımlanmıştır. Vücudun bir tarafında genelde sağda görülür. Sağ tarafı etkileme olasılığı sola göre 2 kat daha yüksektir. Poland sendromu vücudun bir tarafındaki göğüs kaslarında az gelişme ya da eksiklik ve vücudun aynı tarafındaki parmak aralarında perde ile tanımlanabilir. Poland sendromunun nedeni bilinmemektedir. Hastalığın fetüs gelişiminin yaklaşık altıncı […]

doğumsal bir rahatsızlıktır. Alfred Poland tarafından tanımlanmıştır. Vücudun bir tarafında genelde sağda görülür. Sağ tarafı etkileme olasılığı sola göre 2 kat daha yüksektir. Poland sendromu vücudun bir tarafındaki göğüs kaslarında az gelişme ya da eksiklik ve vücudun aynı tarafındaki parmak aralarında perde ile tanımlanabilir.

Poland sendromunun nedeni bilinmemektedir. Hastalığın fetüs gelişiminin yaklaşık altıncı haftasında oluşan nonsspesifik gelişimsel kusuruna ilişkin olduğu varsayılır. Kola kan akışı sağlayan köprücük altı atardamarından geçen azalmış kan akışı sebep olarak görülür.

Poland sendromu hafif vakalarda ergenlik dönemine kadar fark edilmeyebilir. Erkeklerde görülme riski daha fazladır. Doğumlarda 10.000’de bir ve 100.000’de bir oranında görülür.

ve belirtileri:
Fiziksel özellikleri arasında göğüs kası, ikincil göğüs kası ve koltukaltı bölgesinin gelişmemesi, eksikliği, pekrolis kasının göğüs kemiğine ilişen ucunun bulunmaması, meme ucu, aerola, kadınlarda alt göğüs dokusunun gelişmemesi ya da eksikliği, etkilenen bölgelerde kısa ve perdeli parmaklar görülür. Bu bölgede koltukaltı kılları bulunmaz. Bunlar dışında poland sendromlu bir çocuk tamamen normaldir. Etkilenen taraftaki cilt çok incedir. Cilt altında bulunan yağ tabakası bu rahatsızlıkta eksiktir. Nadirde olsa etkilenen tarafta göğüs kafesi gelişmemiş veya eksik gelişmiş olabilir.

:
Bilgisayarlı tomografi (CT taraması), X ışınları, manyetik görüntüleme (MR) rahatsızlık nedeniyle etkilenen alanların anatomisini çizer. Bu için şarttır.

Tedavisi:
Temel tedavi yöntemi, rekonstrüktif ameliyattır. Bu ameliyat erkeklerde genelde 13 yaşlarında uygulanabilirken, kadınlarda genellikle rahatsızlıktan etkilenmeyen taraftaki göğüs gelişimi tamamlanınca yapılır. Bu hastalarda deformitenin şekline göre kas dokusu nakli, pektoral implant yerleştirilmesi, meme protezi yada meme ucu oluşturulması gibi ameliyatlarla estetik düzelme yapılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM