Polisitemi Nedir?

Polisitemi Nedir?

Polisitemi kanda aşırı derecede alyuvar bulunması durumudur. Bilinmeyen bir sebeple kemik iliği aşırı alyuvar üretir. Başka bir hastalıktan olabileceği gibi, herhangi bir hastalığa bağlı olmayabilir. Yüzde ve deride kızarıklıklar, kaşıntılar görülür. Genelde orta yaşlarda görülür. Hücre sayısı çoğaldığı için kanında yoğunluğu artar. Bu yüzden kişide tromboz ve damar tıkanıklığı oluşur. Hastanın yüzü kıpkırmızı olur. Toplardamar […]

kanda aşırı derecede alyuvar bulunması durumudur. Bilinmeyen bir sebeple aşırı alyuvar üretir. Başka bir hastalıktan olabileceği gibi, herhangi bir hastalığa bağlı olmayabilir. Yüzde ve deride kızarıklıklar, kaşıntılar görülür.

Genelde orta yaşlarda görülür. Hücre sayısı çoğaldığı için kanında yoğunluğu artar. Bu yüzden kişide tromboz ve damar tıkanıklığı oluşur. Hastanın yüzü kıpkırmızı olur. Toplardamar gerginleşir. Polisitemi sonradan meydana gelebilen bir kemik hastalığıdır. , ve kısaca bütün kan hücrelerinde aşırı üretim olur. Nadiren görülen bir rahatsızlıktır. Genelde erkeklerde görülür ve kırk yaşın üstünde kişilerde meydana gelir. Hastalığın nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Yavaş ilerleyen bir hastalıktır. 50-60 yaşlarından sonra akut myelojenik riski vardır. Kanın yoğunluğu, trombositlerdeki artış, felce veya kalp krizine neden olabilir. Bir takım hastalarda trombositlerde meydana gelen pıhtılaşma yeteneğinin kaybolması kanamaların görülme sebebi olabilir. Risk grupları tam olarak belirlenmesine rağmen, bu hastalık Yahudilerde daha sık görülür. Polisitemi hastalarının organları ve derilerinde aşırı kan görülür. Hastalar halsizlik hissederler ve bayılma hissi oluşur. Baş ağrısı, başta sersemlik ve görmede bozukluk meydana gelebilir. Sindirim zorluğu yaşayabilirler. Bunun yanında ülserde görülebilir. Uzun süre olan kişilerde kansızlık görülebilir.

Polisiteminin tedavisinde, hastadan kan alınarak kemik iliğine yerleştirilmesiyle, alyuvar yapılmasına engel olan radyoaktif forfor vermektir. Herhangi bir hastalık nedeniyle polisitemi olan birinin o hastalığını bertaraf etmek polisitemi içinde çözümdür. Kalp hastası birinini kalbindeki problemin tedavisi, tümörün çıkarılması polisitemiyi de ortadan kaldırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler