Potasyum Minerali ve Potasyumun Vücuda Faydası

Potasyum Minerali ve Potasyumun Vücuda Faydası

Bu potasyum minerali sodyum ile birlikte vücuttaki su ve mineral dengesini korur. Beslenmede ve beyne oksijen gitmesinde önemli rolü vardır. Düzenli kalp ritmi için gereklidir. Hücreler arası besin iletiminde aktiftir, yani besinleri hücrelerin içine taşır. Yapılan araştırmalarda tansiyonun düşürülmesinde yardımcı etken olduğu görülmüştür. Alkol, vücuttaki fazla su, şeker ve tuzun vücuttan atılmasına yardımcıdır. Potasyum eksikliği: […]

Bu sodyum ile birlikte vücuttaki su ve mineral dengesini korur. Beslenmede ve beyne oksijen gitmesinde önemli rolü vardır. Düzenli kalp ritmi için gereklidir. Hücreler arası besin iletiminde aktiftir, yani besinleri hücrelerin içine taşır. Yapılan araştırmalarda tansiyonun düşürülmesinde yardımcı etken olduğu görülmüştür. Alkol, vücuttaki fazla su, şeker ve tuzun vücuttan atılmasına yardımcıdır.

eksikliği:
Potasyum eksikliğinde, halsizlik, bulantı, kusma, iştahta kayıp, cilt kuruluğu, sinirlilik, dolaşım bozukluğu, kalpte ritim bozukluğu, kas yorgunluğu ortaya çıkar. Potasyum eksikliği yaşlılarda kalp krizin riskini %50 oranında arttırır. Stres, kafeinli içecekler potasyum ihtiyacının arttırır.

Potasyum fazlalığı (hiperkalemi):
Kan potasyum seviyesi 4,8 mEq/l düzeylerinde seyrettiğinde potasyum fazlalığından söz edilir. Hiperkaleminin en önemli sebebi ani gelişmiş ya da kronikleşen böbrek bozukluklarıdır. Ayrıca bazı tansiyon ilaçları, fazla miktarda ilaç kullanımı, aşırı alkol, böbrek üstü bezi yetmezliği, addison hastalığı, yanık ve yaralardan kaynaklı kırmızı kan hücresi yıkımı gereğinden çok alınan potasyum takviyeleri, kandaki potasyum miktarını arttırır.

İçinde potasyum bulunan besinler

Sebze, lahana, brokoli, pazı, yeşil yapraklı sebzeler, zeytin, meyve, süt ürünleri, muz, kuru kayısı, kabak, portakal, incir, avokado, kabak, hurma, sarımsak, kuru üzüm potasyum içerir. Örneğin bir muzda yaklaşık olarak 550 mg potasyum vardır.

Kahve, sigara tüketimi, kafeinli içecekler, stres potasyum gereksinimini arttırır.

Böbrek sorunun olanlar potasyum takviyesi ve potasyum bakımından zengin besinlerle beslenmelidir.

1 yaşına kadarki bebeklerde günlük potasyum ihtiyacı ortalama 600 mg’dır. 10 yaşına kadarki çocuklarda potasyum ihtiyacı 1000 ile 2000 mg. arasında değişim gösterir. Yetişkinlerin günlük potasyum ihtiyacı 2000 – 3000 mg. arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM