Presbiyopi Nedir?

Presbiyopi Nedir?

Yaşa bağlı olarak gelişen görme bozukluğudur. Çocuklarla gençlerde göz lensi esnek özellikleri nedeniyle uyum mekanizmasıyla aktif olarak çalışırlar. Fakat yaş ilerledikçe lens sertleşerek esneklik özelliğini kaybeder. Bu yüzden gözüm uyum gücü azalarak zayıflar. Presbiyopi 40 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Böyle kimseler cisimlere yada yazılara yakından baktıkları zaman net göremezler. Nedeni gözün lensi esnekliğini kaybettiği için […]

Yaşa bağlı olarak gelişen görme bozukluğudur. Çocuklarla gençlerde esnek özellikleri nedeniyle uyum mekanizmasıyla aktif olarak çalışırlar. Fakat yaş ilerledikçe lens sertleşerek esneklik özelliğini kaybeder. Bu yüzden gözüm uyum gücü azalarak zayıflar.

40 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Böyle kimseler cisimlere yada yazılara yakından baktıkları zaman net göremezler. Nedeni gözün lensi esnekliğini kaybettiği için kırıcılığın artmaması ve bu yüzden ışınların retinaya odaklanamamasıdır. Prespiyopik kişi net görebilmek için okudukları gazete yada kitabı olabildiğince uzak tutmaya çalışırlar.

Presbiyopi yıllara göre her insanda standart bir biçimde artıyor. 40 yaşından sonra her 10 yılda bir, +1 numara büyüme gösteriyor. 50 yaşında +2 numara büyüyor.

Tedavisi:

Düzeltici mercek olarak iki tarafı dışbükey olan [) mercekler kullanılmaktadır. Prespiyöpi ilerleyici özelliği olan bir hastalıktır. Bu yüzden, belli aralıklarla kullanılan merceğin uygun bir biçimde değiştirilmesi gerekir.

İlgili kelimeler:
Mezgit mail, Mezgit balığı mail

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Annem 62 yaşında ve onda da yaşı artık ilerlediği için presbiyopi çıktı biz bu konu da dünya göz hastanesine çok güvendik çünkü hep oraya gidiyorduk ve fermosaniye diye bir yöntemle annemi tedavi ettiler şimdi çok daha iyi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM