Prolaktin Nedir?

Prolaktin Nedir?

Prolaktin (prolactin) beynin arka kısmında bulunan hipofiz tarafından salgılanan bir hormondur. Ön hipofizden salgılanan prolaktin hipotalamus tarafından salgılanan Dopamin adı verilen bir başka maddenin salınımıyla kontrol edilmektedir. Süt hormonu da denir. Prolaktin, büyüme hormonuna ve plasental laktojene benzer bir hormondur. Laktasyondan mesul bir hormondur. Hipofizden salgılanan hormon, kadınların hamilelik döneminde artış gösterir. Doğum sonrasında süt […]

() beynin arka kısmında bulunan hipofiz tarafından salgılanan bir hormondur. Ön hipofizden salgılanan hipotalamus tarafından salgılanan adı verilen bir başka maddenin salınımıyla kontrol edilmektedir. da denir.

Prolaktin, büyüme hormonuna ve plasental laktojene benzer bir hormondur. Laktasyondan mesul bir hormondur. Hipofizden salgılanan hormon, kadınların hamilelik döneminde artış gösterir. Doğum sonrasında süt salgılanmasına engel olan diğer hormonların azalması ile laktasyon gerçekleşir. Prolaktin hamilelik ve süt verme dışında da normal seviyelerde bulunurak, kadın üreme organlarının gelişimi, fonksiyonu için gerekli bir hormondur. Normal seviyesi 5-16 ng/mL’dir. Egzersiz, uyku, hipoglisemi, stres prolaktin salgısını arttırır. Ayrıca prolaktin adölesans döneminde de bir miktar artış gösterir.

Prolaktin gece 1 ile sabah 6 arasında en yüksek seviyede seyreder. Sabah düşer ve gün boyu aynı seviyede kalır. Balıklar, sürüngenler, kuşlarda salgılarlar. Bu hayvanlarda farklı görevleri olmakla birlikte yine üreme ile ilgili görevi vardır. fazla salgılanırsa (), adet gecikmeleri, adet düzensizliği ve memeden süt gelme görülür.

Kadın üreme sisteminin hormonal düzeni 3 seviyeden oluşur. Bunlar hipotalamus seviyesi, hipofiz seviyesi, overler seviyedir.

Östrojenin ve prolaktin düzeyi birbirini etkilemektedir. Östrojenin, prolaktin salgılanmasını uyardığı düşünülmektedir. Ön hipofizin laktotropik hücre aktivitesi ile seks hormonları arasında bir bağ olduğu ıspatlanmıştır. Östrojen uygulamasıyla birlikte bu hücrelerin ve prolaktinin konsantrasyonu artar. Hamilelik döneminde 2 katına çıkan hipofiz hacmi ile prolaktin seviyesi sürekli olarak artış gösterir. Östrojenin dopamin-antagonistik etkisinin bu duruma bağlı olduğu düşünülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM