Prostat Spesifik Antijen (PSA) Nedir?

Prostat Spesifik Antijen (PSA) Nedir?

PSA erkeklerde bulunan prostatın epitel hücrelerinde mevcut olan glikoprotein yapıda bir maddedir. Ve tüm yetişkin erkeklerin kanlarında az miktarda görülebilir.  PSA’da (prostat spesifik antijen = prostate specific antigen) testi; erkeklerde serumdaki PSA miktarını ölçen testtir. Kan PSA düzeyi, prostat kanserli erkeklerin tamamında artar. Fakat bu artış prostatın diğer hastalıklarında da görülebilir. Test İçin Kan Alma […]

erkeklerde bulunan prostatın epitel hücrelerinde mevcut olan glikoprotein yapıda bir maddedir. Ve tüm yetişkin erkeklerin kanlarında az miktarda görülebilir.  PSA’da ( = ) testi; erkeklerde serumdaki PSA miktarını ölçen testtir. Kan PSA düzeyi, kanserli erkeklerin tamamında artar. Fakat bu artış prostatın diğer hastalıklarında da görülebilir.

Test İçin Kan Alma

Test için, çoğunlukla dirseğin iç kısmıyla, el sırtında bulunan toplardamarlardan kan alınmaktadır. Kan alınmadan önce o bölge mikrop öldürücü bir madde ile temizlenir ve dirseğin 7-8 cm yukarısına turnike uygulanarak, toplardamarlardan geri gelen kanın ön kol damarlarında birikmesi sağlanarak, damarlar belirgin hale getirilir. Kan bir enjektör içinde toplanır. Kan alımı sırasında turnike açılır ve normal dolaşımın yeniden başlaması sağlanır. Kan toplandıktan sonra iğne damardan çıkarılarak, kanamayı engellemesi için iğnenin batırıldığı yere gazlı bez, bandaj veya pamuk kapatılır.

Test öncesinde herhangi bir hazırlık gerekmez. Fakat bu testten 24 saat öncesinde cinsel ilişkkiye giren erkeklerde PSA değeri yanlış sonuçlar verebilmektedir. Yani test öncesinde PSA oranı olduğundan yüksek görülebilir. Bu yüzden bu tessten önceki 24 saat içinde cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir.

Testin Riskleri

Kan alımına bağlı olarak halsizlik, tansiyonda düşme, kan alınan yerde kan birikmesi, bir kerede yeterli kan alınamadığı takdirde, kan almak için birden fazla cilt delinmesi yaşanabilir.

Normal Değerler

PSA testinin normal değerleri yaşa göre değişir. Yaşlılarda PSA oranı gençlere oranla daha yüksek olur. Değerdeki bu yükseklik kanser hastalığı bulunduğu anlamına gelmez. Ayrıca Afrikalı erkeklerde, beyaz erkeklere göre PSA oranı daha yüksektir. Laboratuvarlarda , 4 ng/ml’nin altındaki değerlerdir.

Normali üzerinde olan değerler şu anlama gelir:

1- İyi huylu prostat büyümesi
2- Prostatit
3-
4- Prostatı besleyen damarlarda oluşan tıkanma

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM