Prostatit

Prostatit

Prostat iltihabına verilen genel isme prostatit denmektedir. Prostetit; Akut bakteriyel prostatit Kronik bakteriyel prostatit Nonbakteriyel prostatit a) Enflamasyonlu Nonbakteriyel prostatit b) Enflamasyonsuz Nonbakteriyel prostatit Asemptomatik prostat enflamasyonu olarak iki bölümde ele alınabilir. Akut Bakteriyel Prostatit Çoğunlukla prostat absesi ile birlikte ve 50 yaştan küçük erkeklerde görülür. Gram negatif adındaki bakteri grubu tarafından meydana getirilir. Hastalığa […]

Prostat iltihabına verilen genel isme denmektedir. Prostetit;a) Enflamasyonlu Nonbakteriyel prostatit
b) Enflamasyonsuz Nonbakteriyel prostatit
Asemptomatik enflamasyonu olarak iki bölümde ele alınabilir.

Akut Bakteriyel Prostatit

Çoğunlukla prostat absesi ile birlikte ve 50 yaştan küçük erkeklerde görülür. Gram negatif adındaki bakteri grubu tarafından meydana getirilir. Hastalığa en sık neden olan bakteriler: E. coli, proteus ve klepsielladır. Bazen hastalığa stafilokok ve enterokok gibi gram pozitif bakteriler de neden olabilmektedir.

Belirtilerinde yükselen ateş, idrar yolları şikayeti, penis ve makat arasında ağrı vardır. Bunlara idrar yapamama, eklem ve kas ağrıları eşlik edebilir. Bazı zamanlarda abse kendiliğinden boşalır ve bunun sonucunda penisin ucundan akıntı gelir.

Tedavi yöntemi ikili antibiyotik enjeksiyonudur. İdrar yapılamıyorsa penisin hemen üzerinden enjektörle idrar dışarı alınır. Abse varsa boşaltılır.

Kronik Bakteriyel Prostatit

Kronik bakteriyel prostatite de yukarıda bahsi geçen bakteriler neden olur. Muayene sırasında ağrı görülmez. Ateş vb. akut enfeksiyon bulguları yoktur.

Tedavisinde prostat sıvısına en fazla geçen antibiyotiklerle uzun süreli (3 ay kadar) tedaviler uygulanır. Kronik bakteriyel prostit ile birlikte sıklıkla karşılaşılan durum ise abakteriyel prostattir. Bu hastalıkta klamidya, mikoplazma, üreaplazma gibi mikroorganizmaların neden olduğu düşünülmektedir.

Nonbakteriyel Prostatit

En çok prostatit sendromudur. Prostatın bilinmeyen bir nedenle oluşan enflamasyonudur. Kronik prostattaki gibi ağrı, sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi, idrar yaparken yanma gibi belirtiler görülür. Bu tip hastalarda en sık rastlanan etken Chlamidya Trachomatis’tir. Genellikle anksiyete – depresyon gibi psikolojik duygusal hastalıklarla birlikte görülür ve 2-4 hafta süreyle doksisiklin veya eritromisinle tedavisi yapılır.

Prostatodini (Asemotomatik Prostat Enflamasyonu

Az idrar yakınmaları ve pelvik ağrılar görülür. Hastalar çoğunlukla 20 ila 45 yaş arasındadır. Prostatik sekresyonda enflamasyon hücreleri yoktur ve bu yüzden enfeksiyon saptanmaz. Bunun nedeni işeme sırasında mesane boynu ve sfinkterin gevşemesini önleyen fonksiyonel bir bozukluktur. Psikolojik problemler sıkça görülür. Hastalıkta antibiyotikler etkili olmaz. Alfa adrenerjik blokerler işemeyi kolaylaştırırlar. Diazepam ve kas gevşeticiler faydalı olurlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM