Pulmoner Stenoz

Pulmoner Stenoz

Pulmoner kapak, sağ karıncık ile akciğer atardamarı arasında olup, kalp kasıldıktan sonra açılarak kanın akciğerlere geçişini bu yolla sağlar.Kalpten pulmoner artere yani akciğer atardamarına olan kan akışının tıkanmasına “pulmoner stenoz” denir. Bu tıkanma bu kapağın altında, kendisinde, akciğer atardamarında veya her üçünde birden olabilir. Hafif ve orta derece olan tıkanmalarda belirti vermez. İleri derece tıkanmalarda […]

Pulmoner kapak, ile arasında olup, kasıldıktan sonra açılarak kanın akciğerlere geçişini bu yolla sağlar.Kalpten pulmoner artere yani akciğer atardamarına olan kan akışının tıkanmasına “” denir. Bu tıkanma bu kapağın altında, kendisinde, akciğer atardamarında veya her üçünde birden olabilir.

Hafif ve orta derece olan tıkanmalarda belirti vermez. İleri derece tıkanmalarda yeni doğmuş bir bebeğin derisinde morarmalar ve kalp yetmezliği belirtileri görülür. En kötü vakalarda ise doğumu izleyen ilk altı ay içinde konjektif kalp yetmezliğinin ortaya çıkmasıdır.

Pulmoner Stenozon hafif veya orta dereceli vakalarında çocuklar normal yaşamlarını sürdürürler fakat mutlaka bir doktor tarafından düzenli olarak kontrol altında bulunmaları gerekir. Daha ağır durumlarda ameliyata gerek görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler