Rahat Nesef Almak İçin Öneriler

Rahat Nesef Almak İçin Öneriler

Nefes almakta zorlananlar ve koah hastaları için rahat nefes alabilmelerine olanak sağlayabilecek önerilerde bulunacağız. Sigara ve dumanlı ortamlardan uzak durmak: Sigara ile birlikte her türlü tütünlü üründen uzak durmalısınız. İçmeseniz bile dumanlı ortamlarda bulunmak nefes alış verişinizi zorlar ve bronşlarınızı tıkar. Bunun yanında toz, hava kirliliği, egzoz gazının yoğun olduğu yerlerde bulunmamanız sizin faydanızadır. Aşırı […]

Nefes almakta zorlananlar ve hastaları için rahat nefes alabilmelerine olanak sağlayabilecek önerilerde bulunacağız.

Sigara ve dumanlı ortamlardan uzak durmak: Sigara ile birlikte her türlü tütünlü üründen uzak durmalısınız. İçmeseniz bile dumanlı ortamlarda bulunmak nefes alış verişinizi zorlar ve bronşlarınızı tıkar. Bunun yanında toz, hava kirliliği, egzoz gazının yoğun olduğu yerlerde bulunmamanız sizin faydanızadır.

Aşırı sıcak ve soğuk ortamlara girmemek: Hava sıcaklığının hissedilir derecede düşmesi demek, solunum yollarının daralması demektir. Özellikle KOAH hastalarının nefes almalarını güçleştirir. Aşırı sıcakta kalp ve akciğere baskı yaptığı için nefes alımını güçleştirir. Bu nedenle böyle ortamlarda bulunmamanız gerekir.

Egzersiz yaptığınız yerdeki hava koşullar: Eğer iç mekanda değilde dış mekanda spor yapıyorsanız çevre sizin için çok önemlidir. Spor yaparken doğal olarak daha sık nefes alıp veririz. Bu yüzden hava kirliliği olan yerde spor yapmamalısınız.

İdeal kilonuzu korumalısınız: Sağlıklı beslenmek özellikle koah hastaları için çok önemli. Normalin altında veya üstündeki kilo koah tedavisini zorlaştırabiliyor. Obezite diyaframa baskı yaptığı için ayrıca koahlılar hariç her insanın nefes almasını etkileyen bir faktör.

Beslenmenize dikkat edin: Karbonhidrat ağırlıklı beslenme şekli nefes almayı güçleştirir. Bunun yerine protein ve doymuş yağ oranı az besinleri tüketmelisiniz. Bol meyve ve sebze yemenin yanında, az ve sık aralıklarla yemek yemeyi unutmayın.

Yüksek yerlere çıkmayın: Dağ ve tepelerde yani yüksek rakımlı yerlerde oksijen miktarı azalacağından nefes almakta güçlük çekebilirsiniz. Bu yüzden böyle yerlere çıksanız bile fazla vakit geçirmeyin.

Gazlı yiyecek ve içecekleri hayatınızdan çıkarın: Gazlı içecekler ve gazlı yiyecekler midede şişkinlik yapar. Bu da diyaframa baskı anlamını taşır. Akciğerin havalanmasını zorlaştırır. Su solunum yollarının ifrazatının koyulaşmasını engelleyip solunumu kolaylaştırır. Bu nedenle bol su için.

Reflünüz varsa tedavi ettirin: Koah ile birlikte reflü hastalığınız varsa bu sizin hayatınızı zorlaştıracaktır. Bu yüzden reflünüzü de koah yanında tedavi ettirin.

Düzenli egzersiz yapın: Düzenli olarak, durumunuza göre egzersizler yapın. Yürüyüş, bisiklete binme gibi sporlarla uğraşın. Bahçe işleri de size iyi gelecektir. Günlük aktivitelerde etkin olun. Bu sizin hem nefesi alış verişinize hem pskolojinize iyi gelecektir.

Stresten uzak durun: Stres kaçınmanız gereken bir durumdur. Gevşeme teknikleriyle rahatlayıp stresten kurtulmanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM