Raşitizm

Raşitizm

D vitamini eksikliğiyle, kemiklerde kalsiyum ve fosfor depolanmasında ki problemle ortaya çıkan Raşitizm genelde bebeklerde yani ilk 20 ayda görülen bir kemik hastalığıdır. Kalsiyum depolanmasının yetersizliği nedeniyle meydana gelen şekil bozukluğuna verilen isim olan raşitizm her yaşta görülebilmektedir. Raşitizm farklı sebeplerden meydana gelebilir. D vitamini eksikliğiyle gelişen raşitizm bebekte huzursuzluk, kasılma, başın sürekli sağa sola […]

D vitamini eksikliğiyle, kemiklerde kalsiyum ve fosfor depolanmasında ki problemle ortaya çıkan genelde bebeklerde yani ilk 20 ayda görülen bir kemik hastalığıdır. Kalsiyum depolanmasının yetersizliği nedeniyle meydana gelen şekil bozukluğuna verilen isim olan her yaşta görülebilmektedir. farklı sebeplerden meydana gelebilir.

D vitamini eksikliğiyle gelişen raşitizm bebekte huzursuzluk, kasılma, başın sürekli sağa sola çevrilmesi, kabızlık ve kaburgalarda çıkıntı, bıngıldağın kapanmaması, kafa kemiklerinde yumuşama , geç oturma ve yürüme, bacaklarda eğrilik, göğüs kemiklerinde bozukluk, kamburluk, bel kemiğinde eğrilik gibi belirtiler gösterir. D vitamini anne sütünde yeterli olmadığı için, doğumdan sonraki  günlerde mutlaka bebeğe D vitamini desteği verilmelidir.  Raşitzme sadece sebep olmaz. Diğer nedenler; D vitamininin besinlerle yeter kadar alınamaması, bazı hastalıklar nedeniyle D vitamininin emilmemesi, kalıtsal metabolizmal bozuklukları gibi durumlarda da raşitizm ortaya çıkar.

 

Raşitzm tedavisi:

D vitamini eksikliğine bağlı olduğu tanısı konduktan sonra uzun süreli düşük doz veya kısa süreli yüksek doz D vitaminin ağız yoluyla veya kas içi uygulaması ile verilmesiyle yapılıyor. Ayrıca özellikle çocukların güneşten faydalanması bunun için direk güneş ışığına çıkarılması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM