Romatizma

Romatizma

Kemikleri, eklemleri, eklem çevresi dokularını ve hatta sinir köklerinin etkileyen, hareketlerimizi sınırlandıran, ağrılı, başka iç hastalıklara sebep olan rahatsızlığa romatizma denir. Romatizmanın 200’den fazla çeşidi vardır. Her yaşta görülmekle beraber, genellikle kadınlarda görülür, fakat bazı türleri örneğin “gut” erkekleri daha çok etkiler. Yaşın ilerlemesiyle görülme oranı yükselir. Çocuklarda genelde 1-3 ve 9-12 yaşlarında başlar. Kız […]

Kemikleri, eklemleri, eklem çevresi dokularını ve hatta sinir köklerinin etkileyen, hareketlerimizi sınırlandıran, ağrılı, başka iç hastalıklara sebep olan rahatsızlığa romatizma denir. Romatizmanın 200’den fazla çeşidi vardır. Her yaşta görülmekle beraber, genellikle kadınlarda görülür, fakat bazı türleri örneğin “gut” erkekleri daha çok etkiler. Yaşın ilerlemesiyle görülme oranı yükselir. Çocuklarda genelde 1-3 ve 9-12 yaşlarında başlar. Kız çocuklarında görülme sıklığı daha fazladır ama ülkemizde durum bunun tersidir. Ağrı, ateş, eklem tutulması, zayıflık, iç organların tutulması gibi şikayetler gözlenir. Aniden ortaya çıkabilir ya da yavaş yavaş gelişir.

Neden romatizma oluruz?
Bugün hala nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak mikropların sebep olduğu gut ve akut eklem romatizmasının nedeni bilinmektedir. Bunların ortaya çıkışına neden olarak genetik(aileden gelen/kalıtsal) faktörler, yaş, cinsiyet, bazı ilaçlar, kaza sonucu oluşan zedelenmeler, iklim gibi faktörler gösterilmektedir. Her romatizmanın görülme yaşı farklıdır. Rutubetli ve soğuk yerlerde görülme olasılığı daha yüksektir. Psikolojik sebepler, travmalar da ortaya çıkmasında rol oynar. Her ne olursa olsun bu romatizmal hastalıklar kasları, iç organları, eklemleri özellikle hareketimizi sağlayan yapıları etkilemektedir. Şişmanlık ve kullanılan bazı ilaçlarda romatizmaya sebep olabilir.

Romatizmadan korunmak için neler yapılabilir?

Şişmanlık bu hastalığı tetikleyebileceği için kiloya dikkat etmek gerekir. Ayrıca bazı mikroplar (örneğin streptokok) romatizmaya neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında bulaşan bazı mikroplar da bu romatizmaya yol açar. Doğuştan olan örneğin kalça çıkığı kireçlenmeye yol açabilir. Kısacası genel anlamda sağlığımıza ve yaşantımıza dikkat etmemiz gerekir.

Eğer romatizma hastası iseniz şunları yaparak daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz:

Beslenme; kilo aldıkça ekleme binen yük miktarı artar.
Aşırı sıcak veya aşırı soğuktan uzak durun.
Uzun olmaması şartıyla yatak istirahat, ağrı ve şişlik için faydalıdır.
Egzersiz yapmak; kas ve eklemler için.
Bunları yaparak biraz olsun rahatlayabilirsiniz ancak sadece tek bir tedaviyle bu hastalıktan kurtulmak söz konusu değildir.

nelerdir?
Genelde şişlik, ağrı, hareket sınırlanması, şekil bozukluğu, göz rahatsızlıkları, kalp sorunları, sinir sisteminde gözlenen değişimlerle belirti verir. Romatizma derimizde ve iç organlarımızda da ortaya çıkabilir. Eklemde oluşan romatizma iltihapla beraber kızarıklık ve şişlik görülür. Bütün bunların sonucu hareket kısıtlığı, eklem bozulması (kireçlenme) ortaya çıkar. Deri ve iç organları etkileyen romatizmada döküntü, kızarıklık, saç dökülmesi, güneşe hassasiyet, bel, sırt topuk ve karın ağrısı görülür. Hastalığın şiddeti kişiden kişiye değişir. Şişlik daha çok eklem ve dokularda görülür. Hareketi sınırlandırdığı için hayatı zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Devamında şekil bozukluğu görülür.

Romatizmal hastalıklar kaça ayrılır?
Temel olarak iltihaplı ve iltihapsız olarak 2’ye ayrılır. İltihaplı romatizma, mikropların neden olduğu, bağışıklık sisteminde bozulma sonucu ve ürik asit gibi maddelerin yaptığı hasar sonucu görülür. Eklemde aşınma ve incelme İltihaplı olmayan romatizmada görülür. Kemik çıkıntısı oluşabilir.

Bulundukları yere göre romatizmal hastalıkları 4’e ayırabiliriz.
Yumuşak doku romatizması; çok önemlidir ve en sık görülen şeklidir.
Eklem romatizmaları.
Kireçlenme, bel kemiği romatizması, SLE, gut ve akut bu şekilde oluşur.
İç organ romatizmaları.


Erken teşhis romatizmada önemlidir. Genellikle erken dönemde teşhisi zor olmakla birlikte, bir romatoloğun gözetiminde hastalığın gidişatı izlenerek doğru karara varılmalıdır. Tedavisi kişiye göre değişir. Doktor kontrolünde yapılan ilaç tedavisi ve fizik tedavi sonucu hastalık tamamen yok edilemese de ilerlemesi durdurulur ve ağrı kesilerek hastanın yaşamı biraz olsun kolaylaştırılır. İlaç tedavisinde hastanın ağrısını kesecek, hastalığın durdurulmasını sağlayacak ya da şiş ve ağrıyı kesecek ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar kullanılırken bol suyla birlikte alınmalıdır. Ayrıca yan etkisi olup olmadığına (bazı ilaçlar gebeliği önleyebilir) dikkat edilmelidir.

Romatizma tedavisinde fizik tedavi önemlidir. Bu tedaviyle eklemlerin hareketleri düzeltilir, kaslar güçlendirilir ve ağrı azaltılır. Böylece günlük yaşam hasta için daha kolay olur ve hasta romatizmayla baş etmeyi öğrenir.

Sakat kalmış ya da eklemlerinde bozukluk olan, hareket güçlüğü çeken kişilere, ameliyat yöntemi kullanılarak hastanın eski yaşantısına dönmesi amaçlanır. Ağrı giderilir, gerekirse yerine yapay eklemler takılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM