Romatoid Artrit

Romatoid Artrit

Romatoid artrit, halk arasında kısaca “Romatizma” olarak bilinen hastalıktır. Artrit eklem iltihaplanmasına denir. En sık görülen eklem hastalığıdır. Neden olduğu hala bilinmeyen hastalıklardandır. %1-3 arasında sıklıkta görülen romatoid artrit, kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Eklemlerin iç yüzünü döşeyen “sinovyum” adlı dokunun iltihabı ile başlayarak ve kıkırdak kemik tendon ve bağlarda harabiyet yapabilir.Giderek […]

, halk arasında kısaca “” olarak bilinen hastalıktır. Artrit eklem iltihaplanmasına denir. En sık görülen eklem hastalığıdır. Neden olduğu hala bilinmeyen hastalıklardandır. %1-3 arasında sıklıkta görülen , kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Eklemlerin iç yüzünü döşeyen “” adlı dokunun iltihabı ile başlayarak ve ve bağlarda harabiyet yapabilir.Giderek ilerleyen hastalık eklemlerin yanında iç organları da etkileyebilir. Hastalık herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak en fazla 35-45 yaşları arasında görülür. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre romatoid artrid vakalarının %5’i çocukluk çağında ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çağa ortaya çıkan romatoid artrit vakalarına “” denmektedir.

Romatoid artrit özellikle kol ve bacak eklemleri, bu iki taraflı tutan ve mikrobik olmayan müzmin bir eklem iltihaplanmasıdır. Daha öncde belirttiğimiz gibi artrit eklem iltihaplanması demektir ve romatoid artrit eklem iltihaplanması dışında, vücudun diğer bir takım dokularında da bozukluklara neden olabilmektedir. Bu dokular; deri altı dokusu, deri, akciğer zarı (), akciğerler, kaslar, damarlar, sinir lifleridir. Romatoid artritde daha önce ifade ettiğimiz gibi bu dokularda iltihabi değişikliklere sebep olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler