Sahursuz Oruç Tutmayın

Sahursuz Oruç Tutmayın

Beslenme ve diyet uzmanlarına göre sahura kalkmadan tutulan oruç kilo aldırıyor. Ramazanın yaz ayına denk gelmesi sebebiyle, oruçlu süresi artıyor. Bu da sahuru daha önemli bir hale getiriyor. Bu yüzden az ve sık beslenme için sahura kalkmak ve oruç tutma süresinin uzunluğunu bir nebze olsun azaltmaya çalışmak sağlığımız için önemli. Çünkü uzun süreli açlık kan […]

Beslenme ve diyet uzmanlarına göre sahura kalkmadan tutulan kilo aldırıyor. Ramazanın yaz ayına denk gelmesi sebebiyle, oruçlu süresi artıyor. Bu da sahuru daha önemli bir hale getiriyor. Bu yüzden az ve sık beslenme için sahura kalkmak ve tutma süresinin uzunluğunu bir nebze olsun azaltmaya çalışmak sağlığımız için önemli. Çünkü uzun süreli açlık kan şekerini düşürerek karaciğere ve mideye zarar verebilir. Bu da tansiyon ve şekeri etkileyebilir. Tüm bunları bertaraf etmek için mutlaka sahura kalkılmalı.

Uzmanlara göre sahursuz oruç kilo aldırıyor. Gün içinde tek öğünle besleniliyor ve iftarda yenen yemeğin hacmi bu nedenle artıyor. Buda sonunda kişiye kilo olarak geri dönüyor. Sahurda ölçülü beslenme kilo almayı engelliyor. Ayrıca uzmanlar kişileri oruç tutarken zayıflama konusunda uyararak, orucu zayıflamak için fırsat görmenin yanlış olduğunu belirtiyorlar. Dikkat edilmesi gerekenler, yemeği yavaş yemek, orucu açıp çorbanızı içtikten sonra bir süre yemeğe ara vermek, 10-15 dakika sonra ana öğüne geçmek, tatlıdan önce yavaş tempoda yürüyüş yapmak sizi kilo almaya karşı koruyarak, sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır. Ancak kilo vermek için düşük kalorili beslenmek sonunda kas kaybına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM