Sarı Nokta Göz Hastalığı

Sarı Nokta Göz Hastalığı

Özellikle retinanın merkezini etkileyen sarı nokta hastalığı ilerleyen yaşlarda körlüğe neden olabiliyor. Gözlerde odaklanma ve görme kaybına neden olan hastalığın en önemli nedenlerinden biri ilerleyen yaş. Sarı nokta göz hastalığı yani “Yaşa bağlı makula dejenerasyonu” erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görülüyor ve kadınların bu hastalığa yakalanma riski daha yüksek. Araştırmacılar kadınların erkeklere oranla daha […]

Özellikle retinanın merkezini etkileyen ilerleyen yaşlarda körlüğe neden olabiliyor. Gözlerde odaklanma ve görme kaybına neden olan hastalığın en önemli nedenlerinden biri ilerleyen yaş. yani “Yaşa bağlı dejenerasyonu” erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görülüyor ve kadınların bu hastalığa yakalanma riski daha yüksek. Araştırmacılar kadınların erkeklere oranla daha uzun yaşadığı için hastalığına yakalanma risklerinin yükseldiğini söylüyorlar. Okuma güçlüğü, dalgalı, çarpık, kırık görmeyle belirti verir. Yaş faktörü dışında obezite, sigara, genetik özelliklerde hastalığına yakalanmada etkili.

Hastalığın görülme sıklığı yaşın ilerlemesi ile birlikte artmaktadır. 70-74 yaşları arasında görülme sıklığı yüzde 25 iken 90 yaşın üzerinde yüzde 100’e yakın oranda görülür. Hastalığın iki tipi söz konusudur. Biri Kuru tip; retina tabakası altında dokudan temizlenemeyen bazı maddelerin birikmesi ile meydana geliri. Daha sık görülür, yavaş ilerler. Diğeri Yaş tip; hasta dokuda oluşan anormal damarlara sahip zarlı dokunun retinaya doğru ilerlemesi ile meydana gelir ve nadiren görülür.

Sarı nokta hastalığına yakalanmamak için alınması gereken önlemlerden en önemlisi ve sağlıklı yaşamak için yapılması gerekenler. Sigarayı bırakmak, kolestrolü dengede tutmak, balık ve lutein içeren mısır ve yumurta gibi besinleri tüketmek gerek. Bunun yanında vücut için gerekli besin desteklerini istenen oranda alınması ve gözleri güneşten korumak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM