Şaşılık

Şaşılık

Şaşılık normalde birbirine paralel olan göz ekseninin, paralelliğinin bozulmasına denebilir. Şaşılık, göz küresini oynatan kasların fazla veya az çalışmasıyla meydana gelen bir göz hastalığıdır. Şaşılık genelde yakını görememeyle ilgili bir göz kusuru olduğundan yakına bakarken ortaya çıkar. Şaşılığın nedenler arasında tek taraflı görme veya kırma bozukluğu olabilir. Bu tek taraflı şaşılığın olmasına da neden olabilmektedir. […]

normalde birbirine paralel olan göz ekseninin, paralelliğinin bozulmasına denebilir. Şaşılık, göz küresini oynatan kasların fazla veya az çalışmasıyla meydana gelen bir göz hastalığıdır. Şaşılık genelde yakını görememeyle ilgili bir göz kusuru olduğundan yakına bakarken ortaya çıkar. Şaşılığın nedenler arasında tek taraflı görme veya kırma bozukluğu olabilir. Bu tek taraflı şaşılığın olmasına da neden olabilmektedir. Şaşılık içe olmak üzere dışa ya da diğer yönlere doğru olabilir. Genelde çocuklarda görülür.

İçe ve Dışa şaşılık
Çocukluk çağından genelde doğumdan itibaren görülen ve ortaya çıkan şaşılık içe doğru şaşılıktır. Çocuğun yakına bakmasıyla (hipermetrop) birlikte görülür ve gözler içe doğru kayar. İçe şaşılık yaşlılarda da görülebilir. Ancak yaşlıların ki daha çok gözü hareket ettiren kaslardan birinin felç olmasına bağlıdır. Bu felçler genelde hipertansiyon ve diyabette görülür.

Dışa doğru şaşılıklar, içe doğru şaşılığa göre daha az görülürler.

Tedavi:
Şaşılığın tedavisi duruştaki anormalliklere ve nedenine göre değişir. İçe şaşılıkta ilk adım uygun gözlük numarasıdır. İçe şaşılıkta kayma eğer bir gözde ise o gözde hipermetrop derecesi, diğer göze oranlar daha fazladır. Ana amaç bozuk olan görmeyi düzeltmektir. Bazı şaşılıklar gözlük takmakla düzelebilirken, bazıları düzelmez. Gözlük takarak düzelen şaşılıklarda gözlük çıkarıldığında göz yine içe doğru kayar, takıldığında düzelir. Bazı şaşılıklarda gözlük takılmasına rağmen göz kaymaya devam eder. Böyle şaşılıklarda ameliyat gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM