Şeker Hastalığı Komplikasyonları

Şeker Hastalığı Komplikasyonları

Diabetli hastalarda, damar bozuklukları ve bundan kaynaklı belirtilere daha sık ve genel itibariyle daha erken rastlanmaktadır. Şeker hastalığının damarlar üzerinde yaptığı en önemli bozukluklar, daha çok organlara ait küçük damarlardadır. ”Diabetik mikroanjiopati” denilen bu damarsal bozuklukların sebebi, “Bazal membran” tabakasına glikoprotein maddesinin birikmesinden ileri gelir. Göz, kalp, böbrek vb. organların küçük damarlarının etkilenmesi ciddi sağlık […]

Diabetli hastalarda, damar bozuklukları ve bundan kaynaklı belirtilere daha sık ve genel itibariyle daha erken rastlanmaktadır. Şeker hastalığının damarlar üzerinde yaptığı en önemli bozukluklar, daha çok organlara ait küçük damarlardadır. ”Diabetik mikroanjiopati” denilen bu damarsal bozuklukların sebebi, “Bazal membran” tabakasına glikoprotein maddesinin birikmesinden ileri gelir. Göz, kalp, böbrek vb. organların küçük damarlarının etkilenmesi ciddi sağlık sorunları çıkarmaktadır.

Şeker hastalarında, kalbin koroner damarlarının etkilenmesine sık rastlanılır ve bu durum ölüm nedenlerinden biridir. Örneğin gözün retina damarlarının etkilenmesi hafif görme bulanıklığından körlüğe kadar gidebilecek risktedir. ABD’de yapılan araştırma gösteriyor ki bugün körlüğün 2. en önemli sebebi şeker hastalığına bağlı olarak gelişen retina bozukluğudur. Beyin damarlarının etkilenmesi demek, beynin damarsal sorunlarının artması demektir. Böbrek glomerülleri şeker hastalığı sonucu bozulmakta hastalıklara neden olmaktadır. Bu zamanla ağır derecede böbrek yetmezliğine neden olur. Ayak parmakları ve topuklarda meydana gelen damarların şeker hastalığı nedeniyle tıkanması gelişim riskini arttırır.

Şeker hastalığında vücudun metabolizması ve asit-baz dengesi bozulmaktadır. Bu yüzden iyi tedavi görmeyen hastalarda ketoasidoza bağh koma ya da kanın ozmotik basıncının glikoz fazlalığına bağlı artması sonucunda hiperglisemik hiperozmolar nonketotik) koma gelişebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM