Şeker Tüketiminize Dikkat Edin

Şeker Tüketiminize Dikkat Edin

Şeker fazla tüketildiğinde sağlığa zararlı bir besin maddesidir. Besinlere aşırı şeker kullanan ülkelerde, kalp ve damar hastalıkları, şişmanlık, tansiyon gibi sağlık sorunlarına sıkça rastlanmıştır. Şeker fazla tüketildiğinde B grubu vitaminler başta olmak üzere, krom ve magnezyum düzeyini azaltabileceği söylenmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatabilir, kan şekerini arttırabilir. Şeker vücuda alındığında pankreas bezi insülin salgılar. İnsülin, enerji […]

fazla tüketildiğinde sağlığa zararlı bir besin maddesidir. Besinlere aşırı şeker kullanan ülkelerde, kalp ve damar hastalıkları, şişmanlık, tansiyon gibi sağlık sorunlarına sıkça rastlanmıştır. Şeker fazla tüketildiğinde B grubu vitaminler başta olmak üzere, krom ve magnezyum düzeyini azaltabileceği söylenmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatabilir, kan şekerini arttırabilir.

Şeker vücuda alındığında pankreas bezi insülin salgılar. İnsülin, enerji kaynağı olarak kullanılması için şekeri hücrelerimize taşıyan moleküldür. Dengeli olarak şeker kullanırsak pankreasımız az miktarda insülin salgılar.
Kanımızdaki şeker dengesi vücudumuz tarafından müthiş bir şekilde korunur. insülin ve şekerin, yemeğinizi yemenizin hemen ardından, kanınızdaki iniş ve yükselişi belirli sınırlar içinde ve kusursuzca işler. Kullandığınız şeker miktarı arttıkça yaşam kaliteniz düşer, ömrünüz kısalır ve sağlık sorunlarınız fazla olur.

Yoğun şeker ve karbonhidrat tüketimi, kalorisi, alarak siz vücudunuzun kusursuzca işleyen düzenini bozarsınız. Kanda aniden yükselen şeker seviyesi pankreas bezini alarma geçirir ve fazla miktarda insülin salgılamaya başlar. Bu yüzden bol şeker ve bol insülinle enerjiniz tavan yapar ve sahte mutluluk olayı yaşanır. Fakat bu durum uzun sürmez. Bir iki saat sonrasında kendinizi yorgun, anlamada ve odaklanmada zorlanan ve hırçın biri olarak görebilirsiniz. Bu yüzden yine şekerli besini tüketmek isteyebilirsiniz. Fakat bu size hipertansiyon, şeker hastalığı, şişmanlık, hızlanmış damar sertliği ve erken yaşlanma gibi pek çok sağlık sorunu olarak geri dönebilir. Eğer sağlığınızı korumak istiyorsanız, karbonhidratlı ve şekerli besinleri tüketmekten vazgeçip, aynı kiloda kalmaya özen göstermelisiniz. Vücudunuzun metabolik dengesi şekerli besinlerle sadece paslanır.

Yemek öncesi tatlı yeme adeti ise asla doğru değildir. Bu süre zarfında açlığınızı bastırmak sizi düşük kan şekeri seviyesiyle yemeğe başlatabileceğini unutmayın. Böyle bir durumda kişi olduğundan daha fazla yemek yiyerek daha yüksek kaloriler alır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM