Şeker ve Şekerin Zararları

Şeker ve Şekerin Zararları

Şeker vücudumuzu temel düşmanlarından biridir. Genelde ürünlerin üzerinde şeker ibaresi yerine, glükoz, laktoz, früktoz, galaktoz, sakroz gibi terimler kullanıldığını görürüz. Bu şekere karşı olan yargıyı bertaraf etmek için kullanılan bir satış tekniğidir diyebiliriz. Günlük beslenmelerimizde genelde fazla şeker tüketiriz. Örneğin müslinize veya yulaf ezmesine süt ilave ettiğinizde bir daha buna şeker ilave etmenize gerek yoktur. […]

vücudumuzu temel düşmanlarından biridir. Genelde ürünlerin üzerinde şeker ibaresi yerine, glükoz, , früktoz, , gibi terimler kullanıldığını görürüz. Bu şekere karşı olan yargıyı bertaraf etmek için kullanılan bir satış tekniğidir diyebiliriz. Günlük beslenmelerimizde genelde fazla şeker tüketiriz. Örneğin müslinize veya yulaf ezmesine süt ilave ettiğinizde bir daha buna şeker ilave etmenize gerek yoktur. Bunun yanında sağlıklı gibi görünen, aslında o kadarda sağlıklı olmayan şeyler vardır. Örneğin kepekli ve yulaf ezmesiyle hazırlanan bisküviler içerisinde sekiz farklı şeker maddesi barındırdığı için o kadar da sağlıklı değildir. Bu yüzden aldığınız ürünün içeriğini iyi okumanızı öneririz.

Şekerin Zararları:

Şeker bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler. 1997 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde 6 çay kaşığı şeker kullanan birinin bağışıklık sisteminin %25 oranında zayıfladığı görülmüştür. Özellikle çocuklar için üretilen bir çok üründe yüksek şeker miktarı vardır. Bu da çocuğun bağışıklık sistemi için olumsuz bir tablo oluşturur.

Şeker kandaki şeker oranını aniden yükseltir. Ancak bu artış ani bir düşüşle son bulur. Sonucunda ağlama hissi, sinirlilik vb. duygusal iniş çıkışlar ve konsantrasyon eksikliği görülebilir.

Şekerin besin değeri yoktur. Fakat kalori yönünden oldukça zengin olan şeker bu özelliğinden dolayı kilo yapar. Şeker yönünden zengin olan, kurabiye, çikolata, kek gibi ürünlerde doymuş yağ oranı yüksek olduğu için kiloya neden olur. Ayrıca diş minesine zarar vereceği için dişte çürüklere yol açar.

Dahada önemlisi şekerle vücuda giren fazla kalori, vücuttaki vitamin ve mineralleri riske sokar. Şeker yönünden zengin olan bir gıda yağ yönünden de zengin olup, lif yönünden zayıftır. Eğer şeker tüketimi fazla ise o kişide vitamin ve mineral eksikliği de yaşanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM