Şerbetçi Otu

Şerbetçi Otu

Şerbetçi otu (humulus lupulus) kendirgiller familyasındandır. Temmuz ve eylül aylarında yeşilimsi-beyazımsı çiçekler açar. Erkek çiçekler yeşilimsi sarı renkte bileşik salkım halinde, dişi çiçekler de yuvarlak kozalak halinde toplanmıştır. Türkiye’de en çok Bilecik-Bursa arasında geniş çapta ekimleri sürmektedir. Özellikle endüstriyel sanayide kullanılır. Şerbetçi otu bira imalatında çok kullanılır. En çok yetiştiği ülke Almanya’dır. Şerbetçi otu yararları: […]

() kendirgiller familyasındandır. Temmuz ve eylül aylarında yeşilimsi-beyazımsı çiçekler açar. Erkek çiçekler yeşilimsi sarı renkte bileşik salkım halinde, dişi çiçekler de yuvarlak kozalak halinde toplanmıştır. Türkiye’de en çok Bilecik-Bursa arasında geniş çapta ekimleri sürmektedir. Özellikle endüstriyel sanayide kullanılır. bira imalatında çok kullanılır. En çok yetiştiği ülke Almanya’dır.

Şerbetçi otu yararları:
Sinir sistemi üzerinde onarıcı olarak etkilidir. Cinsel gücü düşük insanlara afrodizyak etkisi vardır. Hazımsızlık ve mide ağrılarına iyi gelir. İştah açıcı özeliği vardır. İdrar söktürücüdür bu sayede vücuttaki ödemi yok eder. Romatizmal ağrısı olan kişilerce kullanılırsa, romatizmal ağrıların hafiflediği görülür. Uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız günde bir bardak şerbet otu içmeniz rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Ayrıca östrojen hormonu içerdiği için adet düzensizliği olan kadınlarda adeti düzenler. Kanı temizler.

Şerbetçi otunun zararları:
İştah açıcı özelliği olduğundan özellikle diyette olanların kullanmaması gerekir. Ayrıca her şeyde olduğu gibi şifalı bitki kullanımında da aşırıya kaçmamakta fayda var. Hamile kadınların içmemesi önerilir.

Kullanımı:
Bir bardak kaynamış suyun içine, bir tutam şerbetçi otu atıp demlenmeye bırakılır ve sonrasında içilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler