Ses Kısıklığının Nedenleri

Ses Kısıklığının Nedenleri

Özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan bir durum ses kısıklığı, kimi zaman gırtlak kanserinin habercisi, kimi zaman da üst solunum yolu enfeksiyonun başlangıcı olabiliyor. İşte ses kısıklığının nedenleri ; Üst solunum yolu enfeksiyonu ; Burun ve ağız girişinden soluk borusuna kadar olan yere üst solunum yolu denir. Genelde bilindiği gibi nezle ve grip gibi sağlık sorunları […]

Özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan bir durum ses kısıklığı, kimi zaman gırtlak kanserinin habercisi, kimi zaman da üst solunum yolu enfeksiyonun başlangıcı olabiliyor. İşte ses kısıklığının nedenleri ;

  1. Üst solunum yolu enfeksiyonu ; Burun ve ağız girişinden soluk borusuna kadar olan yere üst solunum yolu denir. Genelde bilindiği gibi nezle ve grip gibi sağlık sorunları bu bölgede meydana gelir. Mukoza adı verilen bölgeye yerleşen enfeksiyon ödeme bağlı akıntılara neden olur. Bu akıntılar ile de ses kısıklığı meydana gelebilir. Ayrıca bu akıntılar larenjit adı verilen ses tellerinin kendisini direk etkileyen sorun olarak karşınıza çıkabilir. Üst solunum yolları enfeksiyonu genelde bir takım ilaçlarla veya zamanla geçebilir.
  2. Geniz akıntısı ; Boğaza doğru inen sorundur. Sigara kullanımı, sinüzit gibi alerjik durumlarda iltihap şeklinde akıntılar meydana gelir. Bu akıntılarla birlikte boğaz da takılma, yutkunma zorluğ ve ses kısıklığı gibi sorunlar oluşabilir.
  3. Nodül ve polipler ; Sesi yanlış kullanma, sigara içme gibi durumlarda ses telleri nasırlaşır (nodüler) lokal ödem ile de polipler meydana gelir. Bu durumlar ses tellerini engellediği için ses kısıklıkları oluşabilir.
  4. Ses tellerinin hareket bozuklukları ; Ses tellerinin hareket etmesini sağlayan kas yapısı nörolojik bozukluklar, sinir sisteminin etkilenmesi ve stres gibi çeşitli durumlardan etkileniyor. Bu etkilenmeler ile de ses kısıklıkları meydana geliyor.
  5. Reflü ; Mide içinde ki mide alt kapağının zayıflaması ile yukarıya çıkan yemek borusundan boğaza doğru çıkması durumudur. Mide içindeki güçlü asit yemek borusundan yukarı çıkıp ses tellerine baskı yapabiliyor. Baskı ile daralan ses tellerinde konuşurken kesikleşmeler ve kısıklık meydana geliyor.
  6. Gırtlak kanseri ; Sigara kullanımı, alkol, genetik faktörler, viral hastalıklar gibi durumlarda meydana gelebilen gırtlak kanseri de ses kısıklığının en büyük ve en ciddi nedeni olabilir. Gırtlak ve ses tellerini engelleyen tümörler kas, sinir ve eklem yapısına da etki ediyor. Uzun süren yaklaşık 15 günü bulan ses kısıklıkları için uzmanlar mutlaka doktor muayenesinden geçilmelidir diyor. Erken tanı ve teşhis için önemli olan kontrolü zamanında yaptırmak hayat kurtarıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM