Sıcaklar Böbrek Taşını Tetikliyor

Sıcaklar Böbrek Taşını Tetikliyor

Erkeklerde, kadınlara göre üç kat daha fazla görülen böbrek taşının en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme geliyor. Uzmanlara göre  aşırı sıcaklarda böbrek taşı oluşumu daha sık görülüyor. Sıcak ve uzun yaz günlerinde su tüketimini yeterli ölçüde olmaması halinde böbrek taşı sorunu daha sık olmakta.  Ülkemizde görülen en yaygın sağlık problemlerinin başında gelen böbrek taşı rahatsızlığı, idrardaki […]

Erkeklerde, kadınlara göre üç kat daha fazla görülen böbrek taşının en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme geliyor. Uzmanlara göre  aşırı sıcaklarda oluşumu daha sık görülüyor.

Sıcak ve uzun yaz günlerinde su tüketimini yeterli ölçüde olmaması halinde böbrek taşı sorunu daha sık olmakta.  Ülkemizde görülen en yaygın sağlık problemlerinin başında gelen böbrek taşı rahatsızlığı, idrardaki kristallerin üst üste birikmesiyle oluşmakta. Böbrek ve idrar yollarında olan taşlar bazen belirti vermeden gelişebilmekte bazende ciddi sorunlara neden olabilmektedir.  Böbrek taşı rahatsızlığında en sık görülen belirti ağrıdır ve buna kusma eşlik etmektedir.  Ayrıca idrarda kan görülmeside diğer belirtiler içindedir. Taşın mesaneye yaklaşması hastanın idrar yapmasını engelleyebilir. Daha ciddi durumlarda yüksek ateş ve idrar yapamama tabloları görülür.

Böbrek taşının oluşumunu engellemenin kesin bir yolu yok. Fakat alınabilecek bir takım tedbirlerle böbrek taşı oluşum riskini azaltılabilir. Bunun için günde ortalama 2-2,5 litre su tüketilmesi, tüketilen meyve ve sebze miktarını arttırmak, hayvansal gıdaların tüketimini ise olabildiğince azaltmak gerek. Yetersiz sıvı alımı, genetik, sıcak bölgede yaşayıp, yoğun güneşe maruz kalmak idrar yolları enfeksiyonlarını, bir takım bağırsak hastalıklarını ve ameliyatlarını, metabolik hastalıkları böbrek taşının oluşumuna neden olan diğer faktörlerdir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler