Sigara Bırakmada Doğru Bilinen Yanlışlar

Sigara Bırakmada Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde bir çok kişi sigara nasıl bırakılır sorusuna yanıt arıyor. Kimisi çözümü doktor da bulurken, kimisi kendi başına denediği yöntemlerden medet umuyor. Ülkemizde sigara içme yaşı 12’lere kadar düşmüş vaziyette. Hal böyleyken halk arasında sigara bırakma konusunda bazı noktalarda yanlışlar yapılıyor. Doğru olanı yaptığınızı sanıyorken aslında yanlış yapılanlar size daha çok zarar verebiliyor. Sigara çağımızda […]

Günümüzde bir çok kişi sigara nasıl bırakılır sorusuna yanıt arıyor. Kimisi çözümü doktor da bulurken, kimisi kendi başına denediği yöntemlerden medet umuyor. Ülkemizde sigara içme yaşı 12’lere kadar düşmüş vaziyette. Hal böyleyken halk arasında sigara bırakma konusunda bazı noktalarda yanlışlar yapılıyor. Doğru olanı yaptığınızı sanıyorken aslında yanlış yapılanlar size daha çok zarar verebiliyor.

Sigara çağımızda her 5 kişiden 1’inin ölümüne yol açarken, 100’lerce hastalığında nedeni oluyor. Sigara bağımlılığı psikolojik ve fiziksel olarak ele alınır. Şunu bilmelisiniz ki sigara mutlaka önlenebilir bir durumdur. Şimdi size sigara konusunda doğru bilinen yanlışları sıralayalım.

  1. Tek başına bırakabilirsin ; Yapılan araştırmalarla birlikte tıbbi bir destek almadan sigaranın tek başına bırakılması mümkün görülmüyor. Bırakabilen sayısı 100 kişide 3-7 kişi arasında kalmıştır. Tıbbi bir destek ile sigarayı bırakma şansınız 10 kat daha fazla.
  2. Hazırsan bırak ; Kişinin hazır olup olmaması sigarayı bıraktırma anlamında bişey değiştirmez. Burada önemli olan kısım sigarayı bırakacak kişiye doğru zamanda doğru bilgileri aktarmak ve bırakmasına teşvik etmektir. Kişiyi motive etme ve sigaranın zararları yönünden doğru bilgilendirme zamana bakmaksızın kişide sigarayı bırakma isteği uyandıracaktır.
  3. Elektronik sigara kullan ; Çoğu kişi sigara yerine elektronik sigara kullanıp, hem bırakmaya çalışıyor hemde daha az zarar veriyor düşüncesine kapılıyor. Ama bu tezlerin hepsi yanlış. Nedeni ise elektronik sigaranın içindeki materyallar de kanserojen etkisi yaratır. İçinde kullanılan sıvı tamamen vücut sağlığı açısından zararlıdır. Ayrıca nargile ve elektronik sigaralar dudak ve boğaz kanserlerinin en büyük nedenleridir.
  4. İlaç kullanmak zararlıdır ; Sigara bırakma konusunda kullanılacak ilaçların büyük zararları olduğu, hatta bağımlılık yaptığı söylentiler arasındadır. Fakat bu tez de yanlıştır. Doktor kontrolünde verilecek doğru ilaçlar sizin sigarayı bırakmanız konusunda yardımcı olacak ve nikotine olan bağımlılığınızı sonlandıracaktır. Nikotin yerine ağız içine koyulacak bir takım doktor önerisi ile ilaçlar nikotinin vücuttan yavaş yavaş atılmasını ve nikotin isteğininin zamanla yok edilmesini sağlayacaktır. Doktor denetimi altında verilecek ilaçlar genelde 3 ile 6 ay gibi bir zaman diliminde kullanılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM