Sigarayı Bıraktırma Aşısı

Sigarayı Bıraktırma Aşısı

Amerikalı Bilim Adamları sigarayı bırakma aşısı üretti. Nikotinle savaşan aşı antikorlar oluşturuyor.Fareler üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları bilim dergisi Science Translational Medicine’de yayımlandı. Araştırmaya göre aşı yapılan farelerin, beynindeki kimyasallar yüzde 85 oranında azalma gösterdi. Fakar uzmanlar aşının insanlar üzerinde denenmesinin yıllar alabileceğini belirtiyor. Uzmanlara göre nikotin bağımlılığını tedavi etmenin en iyi yolu, nikotin kana karışıp […]

Amerikalı Bilim Adamları aşısı üretti. antikorlar oluşturuyor.Fareler üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları bilim dergisi Science Translational Medicine’de yayımlandı. Araştırmaya göre aşı yapılan farelerin, beynindeki kimyasallar yüzde 85 oranında azalma gösterdi. Fakar uzmanlar aşının insanlar üzerinde denenmesinin yıllar alabileceğini belirtiyor.
Uzmanlara göre bağımlılığını tedavi etmenin en iyi yolu, nikotin kana karışıp etkileşim göstermeden, antikorların kanı temizlemesiyle olur.

Daha önce üretilen aşılar nikotin etkilerine karşı bağışıklık oluşturmayı amaçlıyordu. Yeni aşı ise nikotinin beyine gidip insana zevk vermesini engelleyecek kadar fazla antikor üretimini sağlıyor. Weill Cornell Tıp Fakültesi’ndeki bilim adamları, tamamen değişik bir yöntem kullanarak bir gen terapisi aşısı üretti. Bu aşının daha etkili olması bekleniyor. Daha önce nikotine karşı bağışıklık oluşturmak için genetik yapısı değiştirilen virüs karaciğere zarar verirken, yeni yöntemle organı antikor üreten bir fabrika konumuna getiriyor.

Araştırmada sağlıklı farelerin beynindeki nikotin oranı ile, bağışıklı kazanmış farelerin nikotin oranı karşılaştırıldı. Nikotin enjekte edildikten sonra aşı olan farelerin nikotin oranında %85 daha düşük olduğu izlendi. Bunun insanlar üzerinde de aynı sonucu vereceği düşünülüyor. Nikotin oranındaki azalmanın insanların sigarayı bırakabilmesine de yardımcı olabileceği kesin değil. Ayrıca bu gen terapisinin insanlar için tehlikeli olup olmadığının kesin olarak belirlenmesi gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM