Siğiller

Siğiller

Siğiller insan papilloma virüsünün neden olduğu viral bir enfeksiyondur ve bulaşıcıdır. Deri ve mukoza bölgesindeki kalınlaşma ile kendini gösterir. Virüsü taşıyan kimselerle temas deriden deriye aktarımı sağlar ve siğil diğer kişiye bulaşır. Bu yüzden siğilli kişi aile bireylerine, arkadaşlarına bu virüsu kolayca bulaştırabilir. Genital bölgede de görülen siğiller genelde cinsel temas yoluyla bulaşır. Siğiller eski […]

Siğiller insan papilloma virüsünün neden olduğu viral bir enfeksiyondur ve bulaşıcıdır. Deri ve mukoza bölgesindeki kalınlaşma ile kendini gösterir. Virüsü taşıyan kimselerle temas deriden deriye aktarımı sağlar ve diğer kişiye bulaşır. Bu yüzden siğilli kişi aile bireylerine, arkadaşlarına bu virüsu kolayca bulaştırabilir. Genital bölgede de görülen siğiller genelde cinsel temas yoluyla bulaşır.

Siğiller eski Yunan ve Romalılardan beri bilinir. 19. yüzyılda bu hastalığın frengi veya bel soğukluğu belirtisi olduğu düşünülmekte olan siğiller vücudun her bölgesinde ve her iki cinste görülebilir. Fakat kızlarda erkek çocuklara oranla daha fazla görülür. Kırsal bölgelerde kentlere oranla daha yüksek görülme oranına sahiptir. Siğil direk temasla, kullanılan eşyalarla bulaşabilir. Deri üzerinde bulunabilen küçük yara ve çatlaklar siğilin bulaşmasını kolaylaştırır. Küçük çocuklarda derideki küçük sıyrıklar, ellerden yüze, dizlere ve dirseklere yayılmasını sağlar. Tırnak kenarları yerleşimli siğiller tırnak yiyenlerde sık olduğu olur. Bu durumlarda ağız içi ve dişetlerine de siğil bulaştığı izlenmiştir. Kişinin bağışıklık sistemi virüsün bulaşığ bulaşmamasını tekileyen bir faktördür.

Cinsel bölgede görülen siğiller en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Deri üzerinde 2-5 mm çapında et benine benzeyen ve genelde birden fazla odakta başlayarak yayılan siğillerdir. Bazı bireylerde makad etrafı, kasık gibi ve nemli ortamlarda hızla çoğalarak karnabahar benzeri bir görüntü oluştururlar.

Siğil Tedavi Yöntemleri:
Siğiller zaman içinde büyüyüp artarak tedaviye dirençli hale gelebilirler. Siğilleri tedavi etmede bir kaç yöntem uygulanır.

1- Siğil dondurma: Halk arasında daha çok dondurma olarak bilinen kriyoterapi, lezyonları ve anormal dokuları dondurarak etkisiz hale getirmek esasına dayalı bir yöntemidir. Kriyoterapi (siğil dondurma) işlemi içinde karbondioksit veya sıvı nitrojen bulunan bir tüp ve bu tüpün bağlı oldu cihaz ile yapılır. Kriyoterapi uygulamasında -79 derecedeki sıvı karbondioksit kullanılmakla beraber sıklıkla -196 derecedeki sıvı nitrojen de tercih edilbilmektedir. İşlemin süresi siğilin yerine ve büyüklüğüne görre değişir. Genital siğilleri bu yöntemle tedavi etmede başarı oranı %98’dir.

2- Siğil Yakma: Siğil yakma diğer adıyla koterizasyon yönteminde, korterler uzun süredir ameliyat esnasında kanamayı durdurmak, istenmeyen dokuları hızlı ve güvenli biçimde kesmek için kullanılır. Siğil korterler aracılığyla yakılarak tedavi edilir. Siğil yakma, siğil tedavisinde kesin çözüm değildir. Bu işlemi uygulayan hastaların çoğunda yakma yapılan bölgede iz kaldığı gibi siğilin başka bölgelerde tekrar oluştuğu gözlenmiştir.

3-Bitkisel Yöntemle : Sütleğen adındaki bitkinin yaprağından çıkarılan süt siğilin üstüne damlatılır. Sütleğenin taze olması önemli bir püf noktasıdır. Bu kür bir hafta içinde 3-4 kez tekrarlanmalıdır. Sütleğen bitkisinin sütü zehirli olduğu için bunu çocuklardan uzak tutmalı, sizde ağzınıza götürmemeye sürmemeye özen göstermelisiniz. Bitkisel tedavi yönteminin başka herhangi bir yan etkisi yoktur, iz bırakmaz ve en ucuz tedavi yoludur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM