Sinüzit

Sinüzit

Sinüs burun etrafındaki kemikler, üst çene ve alın kemiği arasında bulunan boşluklardır. Burunda sinüs adı verilen boşlukların mukozasında, bazı olaylar sebebiyle gelişen reaksiyondur ve bunlardan en önemlisi sinüzittir. Sinüzit genellikle burun iltihabıyla (rinit) birlikte görülür. Rinitin sinüslere yayılmasıyla oluşur. Sinüslerde oluşan bu enfeksiyon sinüsteki bazı değişiklikler sonucunda olur. Burun içi küçük tüycüklerde görevini tam yerine […]

Sinüs burun etrafındaki kemikler, üst çene ve alın kemiği arasında bulunan boşluklardır. Burunda sinüs adı verilen boşlukların mukozasında, bazı olaylar sebebiyle gelişen reaksiyondur ve bunlardan en önemlisi tir. Sinüzit genellikle burun iltihabıyla () birlikte görülür. Rinitin sinüslere yayılmasıyla oluşur. Sinüslerde oluşan bu enfeksiyon sinüsteki bazı değişiklikler sonucunda olur. Burun içi küçük tüycüklerde görevini tam yerine getirememe, sinüs ağzının tıkanması, sinüs içinde salgıda birikim, enfeksiyon gelişmesinin en önemli nedenleri arasındadır. 3 aydan fazla süren bu olay sonucu kronik dönem oluşur.

Üst solunum yolları enfeksiyonu sırasında sinüs ağzı çevresinde ödem oluşması, diş enfeksiyonlarının sinüs içine geçmesi, yabancı cisimler, buruna yapılan tamponlar, tümörler sinüs ağzını tıkayarak sinüzite yol açabilirler. Ayrıca ileri derecede beslenme bozukluğu olanlar, kontrol altına alınamayan şeker, kemoterapi, bağışıklık sistemi bozulukları, aids de sinüzite neden olabilirler.

Sinüzit riskini engelleyebilmek yada etkisini azaltmak için hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Örneğin kış aylarında kaloriferli evlerde kuruyan havayı nemlendirebilir solunum yollarınızı bu şekilde rahatlatabilir, soğuk algınlığı yaşıyorsanız bol su içebilirsiniz. Alerjiniz varsa tedavisi için özen göstermeniz, sinütiz olasılığını azaltacaktır.

Belirtiler:
Hastalığın akut veya kronik olmasına göre belirtileride değişiklik gösterir. En sık görülen belirti üst solunum yolu enfeksiyonundan sonraki ağrılı dönemdir. Ağrı akut sinüzitin önemli semptomlarındandır. Kronik sinüzitler ağrıya pek neden olmazlar. hafif veya şiddetli olabilen, sürekliliği olan, başını öne eğdiğinde, alkol aldığında, adet kanaması olduğunda artan bir ağrıdır.

Burun tıkanıklığı, ateş, halsizlik gibi belirtiler akut sinüzitte görülebilen belirtilerdir. Bunun yanında burunda tek taraflı yada iki taraflı kokulu bir akıntı olur. Bu akıntı burun arkasında geniz bölgesine akarak boğaz ağrısı ve öksürüğe neden olabilir.

Kronik sinüzitte akut ağrılar dışında pek ağrı görülmez. Burun tıkanıklığı ise en sık görülen şikayetler arasındadır. Bu yüzden koku ve tat alma duyusu azalmaktadır.

Sinüzit Tanısı:
Teşhis hastaların şikayetlerine, fizyolojik muayene ile bunlara eşlik eden radyoloji ve kültür ile konur. Fizik muayenede mukozal ödem, burun akıntısı ve kızarıklık baz alınır. Yanaklarda ve alın bölgesinde ki hassasiyet ölçülür. Ayrıca sinüzite neden olabilecek geniz et ve tümör gibi hastalıklar olup olmadığına bakılmak için endoskopik muayene yapılır. Bilgisayarlı tomografi de sinüzit teşhisi için önemlidir. Bu sayede hem sinüslerin durumu hem kemik yapısı ile ilgili patolojiler görülür.

:
Tedavisi ilaçla ya da cerrahi yolla yapılır. Akut sinüzitler genelde ilaçla tedavi edilirler. Antibiyotikler bu tedavinin önemli bir parçasıdır. Antibiyotik alındıktan sonra 48 ila 72 saat arasında düzelmeler görülmeye başlansa da ilaç kesilmemelidir. En az 7 gün daha devam edilmelidir. Bunun yanında sinüs ağzının açılması içinde ilaç kullanılır. Bu tedavi arka arkaya 5 günden fazla sürerse buruna zarar verebilirler. Ağrı kesiciler, sıvının kıvamını incelten ilaçlar, serum, ortamın nemlendirilmesi de tedaviye eklenir.

Cerrahi tedavi kronik sinüzitlerde, tedaviye cevap vermeyen vakalarda, mantara bağlı gelişen sinüzitlerde başvurulan bir yöntemdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM