Sistit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sistit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İdrar kesesi böbreklerde süzülen idrarın depolandığı, kaslardan oluşan torbacıktır. İdrar kesesi ve idrar yolu arasında bulunan kanalada idrar yolu (üretra) denir. İşte sistit idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Sistit durumunda idrar kesesi yanında idrar yoluda iltihaplanır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Neden Sistit Oluruz? Cinsel ilişki, sentetik kumaşlar, kimyasal maddeler, enfeksiyonlar, zorlama, menapoza bağlı olarak gelişen […]

İdrar kesesi böbreklerde süzülen idrarın depolandığı, kaslardan oluşan torbacıktır. İdrar kesesi ve idrar yolu arasında bulunan kanalada idrar yolu () denir. İşte idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Sistit durumunda idrar kesesi yanında idrar yoluda iltihaplanır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Neden Sistit Oluruz?
Cinsel ilişki, sentetik kumaşlar, kimyasal maddeler, enfeksiyonlar, zorlama, menapoza bağlı olarak gelişen ostrojen eksikliği, idrar yapmayı erteleme olma nedenleri arasında yer alır. Bunun yanında vaginal enfeksiyonlar oluşumunu tekrarlar. Anksiyete ve depresyon durumlarında da sistiğe benzer şikayetler gelişir.

Belirtileri:
Sık idrar yapma ihtiyacı
İdrar yaparken yanma ve sızı
Gece uykusu arasında az miktarda idrar için tuvalete gitme
Alt karın ve bel bölgesinde ağrı,
Halsizlik, hastalık hali ve yüksek ateş olasılığı
İdrarın kesin ve balık gibi kokması
Koyu renkte et suyu gibi idrar
İdrarı tutamama, hatta yetişmeye çalışırken idrar kaçırma

Sistik olduğunuzda ne yapmalısınız?
Bol su için. Eğer su içemiyorsanız , süt, açık çay gibi sıvılar içebilirsiniz. Portakal suyu gibi içecekleri tercih etmeyin. Bol su bakterilerin mesaneden temizlenmesi için faydalıdır.
İhtiyaç hissettikçe tuvalete gidin ve idrarı tutmaya çalışın. Tuvalette temizliğinizi önden arkaya doğru yapmaya çalışın. Bu anüsteki bakterilerin üretraya gelmesini engeller.
Vaginal bölgede deodorant, parfümlü sabun, pudra kullanmayın.
Ayakta duş şeklinde yapmayı tercih edin.
Menapoz sonrasında doktorunuzun reçetesi eşliğinde ostrojen hormonu içeren kremler kullanın.
Kendinizi sıcak tutun.
Dinlenmeye çalışın.
İyileşene kadar alkol vb. almayın, cinsel ilişkiye girmeyin. Giriyorsanız ilişki sonrası tuvalete gidin, ilişki öncesinde ise genital bölgenizi yıkayın eşinizden de yıkamasını isteyin.

Doktora başvurulacak durumlar:
İdrarda kan varsa, önlemlerinizi aldığınız halde düzelme olmuyorsa, gebelik olasılığında, ateşiniz yükseldiyse ve karın bölgenizde ağrılar varsa doktora başvurmanız önerilir.

İdrar tahlili yapılır ve sistit nedeni araştırırlar. Bakteriye bağlı bir iltihaplanma ise antibiyotik kullanılır ve vaginal kaşıntı ve akıntı olmuşsa uygun ilaçlarla tedavi edilir. Bazı durumlarda tedaviye rağmen tekrarlama olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM