Sjögren Sendromu

Sjögren Sendromu

Kendisini tükürük ve gözyaşı tutulumu ile gösteren romatizmal bir hastalıktır.  Sjögren sendromu denilince ilk akla gelen şey kuru ve kaşınan gözdür. Hastalığın altında yatan sebep, yaygın bir hastalık grubunun genel adı olan ve vücudun bağışıklık sisteminin yine kendisine ait bir hücre grubunu yabancı olarak algılaması ve saldırmasına neden olan otoimmunitedir. Bunun sonucunda ilgili hücrelerin sıvı […]

Kendisini tükürük ve gözyaşı tutulumu ile gösteren romatizmal bir hastalıktır.   denilince ilk akla gelen şey kuru ve kaşınan gözdür. Hastalığın altında yatan sebep, yaygın bir hastalık grubunun genel adı olan ve vücudun bağışıklık sisteminin yine kendisine ait bir hücre grubunu yabancı olarak algılaması ve saldırmasına neden olan otoimmunitedir. Bunun sonucunda ilgili hücrelerin sıvı üretim kapasitesi düşer ve hastalıklarda olduğu gibi, bu durumun da henüz kesin bir tedavisi yoktur. Fakat şikayetleri azaltıcı birtakım uygulamalar ve önlemler her zaman mümkün.

Bu hastalığa tutulanların %90’ı kadındır. Sinsice başlayan hastalık zamanla ilerler ve şikayetler gitgide artar. Bu yüzden uzun süre gözlerinde kuruma ve kaşıntı şikayet olan kişiler bu hastalık olasılığına karşı doktora giderek tetkik yaptırmalılar. Hastalığın romatizmal kökenli olması nedeniyle, göz doktoru yanında bir de ve iç hastalıklar uzmanının görmesi ve tetkik yapması yerinde olur. Tetkiklerde kanda bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar araştırılır. Bazen tükürük bezlerinin miskoprobik incelemesi için biopsi alınabilir. Gözün kuruluk derecesine özel testler kullanılarak bakılur ve kesin teşhis bir çok parametrenin bir araya gelmesiyle konur. Tek başına ağız veya göz kuruluğu sjögren sendromu olduğunuzu göstermez. Bu bir çok başka hastalığında bulgusu olabilir.

Hastalığın kesin tedavisi için ilaç yoktur. Tedavi yöntemi şikayetlerin azaltılmasına ve hafiflemesine yöneliktir. Suni gözyaşı damlaları kullanılarak hastanın gözü rahatlatılır ve belki de daha önemli olarak göz küresi üzerinde yer alan kornea tabakasının aşırı kuruluktan dolayı zarar görmesi engellenir.

Ağız kuruluğuna karşıda özel jel ve sıvılar vardır. Bunların kullanımı, düzenli ve sık aralıklarla olmalı,ayrıca su içmekte rahatlatan bir durumdur. Bazı hastalar ‘pilocarpin’ etken maddesini içeren ilaçlarla da hastada rahatlama sağlayabilir. Kadınlarda ilaveten vajinadaki kuruluk içinde özel jeller verilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ağız kuruluğu diş çürüklerine zemin hazırlayabileceği için Sjögren Sendromu hastaları için düzenli diş bakımı gerekmektedir. Düzenli kontroller durumu kolaylaştıracaktır. Diğer bir tedbirde ısıtma sistemiyle ilgilidir. Özellikle kış aylarında ısıtma sistemi yüzünden hava kuruyabilir. Bunun için bir takım tedbirler almak hastanın rahatlığı için önemlidir. Ayrıca Sigaradan ve klimadan uzak durulmalı, rüzgarda koruyucu gözlük takılmalıdır. Şekersiz sakızların tükürük bezlerini uyaran etkisi olduğundan ağız kuruluğuna iyi gelir.

Bütün bunlar bir yana hastalığın romatizmal kökeni hastaların, zaman zaman çıkabilecek eklem ağrılarının ortaya çıkabileceğini unutmaması gerekir. Böyle durumlarda bazen kortizona kadar varabilen ilave antiromatizmal ilaç kullanımı gerekebilir. Nadiren hastalık akciğer ve böbreklere kadar ilerler. Bu yüzden Sjögren Sendromu olan hastalar yılda en az bir kere uzman bir romatolog tarafından kontrol edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM