Skleroderma

Skleroderma

Bir bağ dokusu hastalığıdır ve özellikle deri etkilenir. Bunun yanında kalp, böbrek, akciğer ve sindirim sistemi de etkilenebilir. Sklerodermada deri ve deri altı bağ dokusundaki kollogen ve elastik lifler sayıca çoğalarak deriyi sertleştirir. Hastalık sadece deriyi etkileyebileceği gibi vücudu da etkilemiş olabilir. İlerleyici skleroderma yaygın şekilde görülür. Hastalığın bu biçiminde kolları, eller, bacaklar ve ayaklar, […]

Bir bağ dokusu hastalığıdır ve özellikle deri etkilenir. Bunun yanında kalp, böbrek, akciğer ve sindirim sistemi de etkilenebilir. da deri ve deri altı bağ dokusundaki kollogen ve elastik lifler sayıca çoğalarak deriyi sertleştirir. Hastalık sadece deriyi etkileyebileceği gibi vücudu da etkilemiş olabilir. İlerleyici skleroderma yaygın şekilde görülür. Hastalığın bu biçiminde kolları, eller, bacaklar ve ayaklar, yüz ve gövdede deri sertleşir ve gerginleşir. Bu yüzden gergin bölgedeki deri hareketleri sınırlar. Özellikle el parmaklarında ağrılı kramplar, parmak uçlarında sivrilme, yüz ve boyun derisinde normal deri esnekliği kaybolduğu için sanki kişide maske varmış gibi bir his uyandırır.

Derideki gerilim göğüs bölgesini etkilediği için nefes alış verişinde zorluk görülür. Hastalıktan etkilenen deri bölgesinde ten rengi gitgide açılır. Bu bölgedeki deri sertleşir ve sonra renk koyulaşır.

Hastalığın tedavisi için kortizon, A ve E vitaminleriyle birlikte penisilin kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler