Şok Nedir?

Şok Nedir?

Kalbin pompaladığı kan miktarının, organ, doku ve hücrelerin gereksinimini karşılamayacak duruma gelmesi ve vücudun normal yaşam işlevini yerine getirememesi halidir. Kalp, kanın dolaşım sistemi içinde sürekli dolaşmasını sağlar ve bir dakikada takriben 6 lt kanı, sadece 6 lt alan sisteme pompalar. Dolaşım sistemi tarafından, vücudun her tarafına yeterli miktarda kanın pompalanamadığı durumda kişi şoka girer. […]

Kalbin pompaladığı kan miktarının, organ, doku ve hücrelerin gereksinimini karşılamayacak duruma gelmesi ve vücudun normal yaşam işlevini yerine getirememesi halidir. Kalp, kanın içinde sürekli dolaşmasını sağlar ve bir dakikada takriben 6 lt kanı, sadece 6 lt alan sisteme pompalar. tarafından, vücudun her tarafına yeterli miktarda kanın pompalanamadığı durumda kişi şoka girer.

Şok çeşitlerini üçe ayırabiliriz. , endotoksik -septik şok ve kalp kaynaklı (kardiojenik) şoktur. Hangi çeşit şok olursa olsun hepsinde kan damarlarında dolaşmakta olan kan miktarında azalma olur. Bu azalmaya hipovolemi denir.

Şok belirtileri:
En önemli belirtileri arasında halsizlik, renkte sararma terleme ve sıcaklığın düşmesi vardır. Alında, dudakta, avuç içi ve koltuk altında ter görülür. Kusma veya mide bulantısından yakınma olabilir. Başta normal olan tepkileri, sonradan aşırı hareketli veya çevreye karşı duyarsız ve ilgisiz olabilirler. Susuzluk hissederler. Nabızda artış görülmesine karşı nabız duyulmayacak kadar hafiftir. Hızlı ya da yavaş derin enfes alabilirler. Bu belirtilerin hepsi ilk anda görülmeyebilir. Hatta bazı belirtiler hiç görülmeyebilir. Ciddi kanamalarda belirtiler 1 saat ve sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM