Stent Nedir?

Stent Nedir?

Stent yapay bir tüptür. Balonla açılan damarın tekrar daralma olasılığını azaltması için damar duvarına takılan ve çok ince metalik tellerden örülmüş silindirik bir kafese benzer. Farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde çok çeşitli üretilmiştir.. Koroner Arterler ve Üriner Sistem için kullanılan stentler en çok bilinen stent tipleridir. Damarın açılması; darlığı oluşturan kitlenin, şişen balonun basıncı ile […]

Stent yapay bir tüptür. Balonla açılan damarın tekrar daralma olasılığını azaltması için damar duvarına takılan ve çok ince metalik tellerden örülmüş silindirik bir kafese benzer. Farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde çok çeşitli üretilmiştir.. Koroner Arterler ve Üriner Sistem için kullanılan stentler en çok bilinen stent tipleridir.
; darlığı oluşturan kitlenin, şişen balonun basıncı ile ezilip sıkıştırılması ve hatta parçalanması şeklinde olur. Böylelikle darlık ortadan kalkmış ve buradan normal kan akışını tekrar sağlanmış olur. Ancak bu, farklı bir sürecin başladığı anlamını taşır. Darlık giderilirken oluşan ezme, sıkıştırma, parçalama ve yol açma işlemini vücut bir nevi yaralanma gibi algılayıp orayı tamir etmeye girişir. Bu da, oranın kısa bir süre sonra daralması anlamına gelir. Stentler, bir nevi damar duvarına baskı yaparak oranın tekrar büzülmesine-daralmasına mani olmaya çalışır ve bunda önemli ölçüde başarılı olurlar. Bu daralma olasılığı normal stentlerde %20-30, ilaç kaplı stent takılanların ise %3-5”dir. Aradaki dağlar kadar farka rağmen ilaçlı stentlerin dezavantajları vardır. İlaç kaplı stentler uzun vadede yavaş yavaş daralma riski bakımından normal stentlere göre daha üstün, ancak kan sulandırıcı ilaçlardaki basit bir aksamada ani tıkanma tehlikesi bakımından ise daha risklidirler. İlaçlı stent takılmış olan hastalarda Klopidogrel etken maddeli ilacın kullanımındaki tek sorun temin değildir, aynı zamanda bu ilaca “aksatmadan devam” zorunluluğudur.

Stentler, yukarıda da bahsi geçtiği gibi üriner sistem içinde kullanılır. Üst üriner sisteminde ‘drenajı’ sağlamak için, ürolojide, taş kırma, darlık tedavisi gibi endoürolojik işlemlerden sonra sıklıkla kullanıldığı gibi ürolojik olmayan rahatsızlıkların üreter ve böbreklere yaptığı baskıyı gidermek için veya travma cerrahisinden sonra kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM