Stresin Faydaları da Var

Stresin Faydaları da Var

British Journal of Medicine adlı dergisinde yapılan araştırmaya göre stres her zaman kalp hastalıklar vb. olumsuz şeylere neden olmuyor. Stresin sağlığa ve yaşantımıza olumlu yansımaları da var. Stresli erkeklerin daha iyi iş bulma eğiliminde olduğu, bununda sağlığı olumlu yönde etkilediği düşüncesi söz konusu. İskoçya’da çalışan orta yaş grubu erkek üzerinde yapılan bu araştırmada denekler 20 […]

British Journal of Medicine adlı dergisinde yapılan araştırmaya göre her zaman kalp hastalıklar vb. olumsuz şeylere neden olmuyor. Stresin sağlığa ve yaşantımıza olumlu yansımaları da var. Stresli erkeklerin daha iyi iş bulma eğiliminde olduğu, bununda sağlığı olumlu yönde etkilediği düşüncesi söz konusu.

İskoçya’da çalışan orta yaş grubu erkek üzerinde yapılan bu araştırmada denekler 20 yıl süreyle gözlendi.  Fazla stresli olup genelde daha fazla hastalıktan şikayet edenlerin, başvurdukları hastanede yapılan tetkiklerde stresin kalp hastalıklarına neden olduğu düşüncesini hakim kılmıştır.  Ancak kalp hastalıkları şikayetiyle hastaneye başvuran deneklerin   incelendiğinde, yüksek stres içinde olduğunu söyleyen deneklerde kalp hastalığından meydana gelen ölümlerin az olduğu görüldü.  Kendilerini yüksek stres içinde hisseden deneklerin, sigara kullandıklarını ve içki içtiklerini belirlendi.

Ayrıca stresin kontrolde tutulması, örneğin öğrencinin sınavlardaki başarısını etkiliyor. Sınav stresi anında bünyemiz dopamin ve noradrenalin salgılanması, öğrencinin dikkatini, konsantrasyonunu, zihinsel keskinliğini, hesaplama gücünü artırmaktadır. Bu mrnek yaşanmımızdaki diğer alanlar içinde geçerlidir.

Olumsuz yönleriyle tanınan stres, zaman zaman başarıyı artıracak etkide sağlamaktadır. Stresin geçmesini zamana bırakmak doğru değildir. Stresle mücadele etmeli, kişi stresi kendi kendine yenmekte başarısız oluyorsa  profesyonel yardım almaktan çekinmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM